27/11/2021
Бакир Изетбеговић
„Изворни Дејтон на који се позива Милорад Додик не постоји. У дејтонском мировном споразуму у члану 3 Анкеса 4 је јасно речено да ће се у року од шест мјесеци приступити додатним измјенама и промјенама Дејтонског мировног споразума који ће значити јачање државе Босне и Херцеговине“, рекао је Бакир Изетбеговић, предсједник СДА.
За никад већу кризу БиХ, Бакир Изетбеговић криви Милорада Додика који би да се врати изворном договору три народа. Српски члан Предсјендиштва БиХ поручује да су пометњу у БиХ стоврили странци и судије Уставног суда БиХ. Али и политика коју води СДА.
„Ја се борим против БиХ коју у глави има Бакир Изетбеговић. КОју је имао и Алија Изетбеговић. Ја се борим против Босне и Херцеговине у којој су муслимани доминантан народ који жели да мајоризира, по примјеру како то чини са Хрватима, и Србе. Ја се борим за Републику Српску која има статус јасан прецизан одвојен од Бакира Изетбеговића. Не дијелим са њим ни његов начин живота нти он дијели са мном мој начин живота“, изјавио је српски члан Предсједништва БиХ.
„Ово је један тренутак. жаргоном, пежуративно да се изразим а то је, морао је неко повући ручну кочницу. Стати и зауставити и виђети гђе смо и куда нас то води. Они који оптужују сеционистичку политику и они који кажу да неко руши Устав, заправо тај који изговара јесте рушилац и БиХ а не смао Устава“, каже Иво Миро Јовић, бивши хрватски члан Предсједништва БиХ.
Бакира Изетбеговића демантује и акадаменска заједница Српске. Није им јасно на који дио Дејтонског мировног споразума се позива Изетбеговић.
„Што се тиче појединих политичара који призивају централизацију која нигђе није споменута, ја бих то више споменуо у њиховом практичном политичком опређељењу за наредне изборе, гђесе мало поиграва са принципима Дејтона и то је та опасност и може се говорити и кампањски з анаредне изборе“, сматра Милош Шолаја, професор на ФПН-у у Бањалуци.
Стабилну будућност осигурурало би враћање изворним принципима Дејтонског споразума, сматра струка. Република Српска за то има легитиман план.
„Ако говоримо о захтјевима Републике Српске за враћање пренесених, наметнутих или преузетих надлежности, што је заправо ријеч о изворном Дејтонском споразуму, није никакво отварање дисолуције на овим просторима“, казао је Миле Дмичић, професор Уставног права.
„Повратак на изворни дејтонски мировни споразум уз реформу неких институција, превенствено Уставног суда Босне и Херцеговине сигурно би допринијело стабилности политичких прилика тренутно у БиХ“, поручио је Невенко Врањеш, професор на ФПН-у у Бањалуци.
Све то, додају стручњаци могуће је заједничким договором три народа. Странцима је, кажу, већ одавно било вријеме да у БиХ спакују кофере.