НОВОСТИ

Додик: Вархељи рекао да би БиХ могла да остане без подршке инвестиционим активностима

25/11/2021

Вархељи је рекао да уколико ми не учинимо функционалним органе на нивоу БиХ у смислу њиховог рада да би БиХ могла да остане изван пакета подршке инвестиционим активностима ЕУ, рекао је за АТВ Милорад Додик, српски члан Предсједништва БиХ, након што је синоћ одржан састанак комесара ЕУ за проширење Оливера Вархељија и шефа Делегације ЕУ у БиХ Јохана Затлера са лидерима СНСД-а, ХДЗ-а БиХ и СДА .

 

Милорад Додик

 

Додик каже да Вархељи има доста информација о стању у БиХ и он је доста посвећен да се то ријеши.

„Код странаца постоји увјерење да је БиХ у највећој кризи до сада, што није тачно. БиХ је у перманентној кризи. Било је далеко озбиљнијих и већих криза. Занемарује се основна ствар да БиХ не може да нађе модус и модел свог функционисања на начин да то не буде периодично или перманентно у сталном застоју“, рекао је Додик за АТВ.

Он каже да неки мисле да се ово може лако ријешити, али постоје проблеми када је у питању рад високог представника и рад Уставног суда БиХ.

„У оба случаја имамо озбиљне проблеме. Први је наметнути закони високог представника који су промијенили политички систем у БиХ и учинили тај систем антиуставним. Друго је одлука Инцка који је наметнуо одређени закон, а с друге стране то је перманентно дјеловање тзв. Уставног суда на неуставним основама који је донио неке одлуке везане за имовину тврдећи да имовина која је непрекосновено додијељена ентитетима након Дејтонског споразума и Устава, треба да се поново одлучује о тој имовини на нивоу БиХ на тај начин дајући до знања да је то имовина која припада БиХ, што наравно није тачно“, рекао је Додик.

Оно што може да деблокира сву ову ситуацију је да се ријеше та два питања.

„Ми смо предложили да то они који су наметнули то и повуку и да након тога можемо да разговарамо у Парламенту БиХ о евентуално неким новим законским рјешењима“, рекао је Додик.

Истакао је да су неки људи у хашком суду индивидуално пресуђени за злочин који су они окарактерисали као злочин геноцида, али да нема универзалне одлуке о томе да је то кривица или да би могло да буде кориштено у било којим сврхама да се колективно осуди било ко.

„То је ствара која је деликатна и која мора бити ријешена“, казао је Додик додајући да уколико се ова питања не ријеше да ће БиХ остати у застоју.

Говорећи о инвестицијама, Додик каже да ми можемо да живимо и даље без пута Фоча – Шћепан Поље, али добро би било да га урадимо, пошто је то дио европског коридора.

„Ако су они заинтересовани, ми стојимо на располагању. Помало ми је чудно да ми морамо да изградимо у потребном квалитету тај дио пута и да се задужимо код европских банкарских институција. Ставља нас у позицију да размишљамо шта су нам приоритети а нама су приоритети изградња аутопутева и у том погледау ћемо се крететати. Господин комесар сматра да је неопходно ријешити ова питања везано за одлуку Инцка, и ту смо разговарали оодређеним модалитетима. Док се та одлука не повуче, мислим да нису створени услови да се разговара“, каже Додик.

С друге стране, везано за имовину, Додик каже да су дали приједлог и додаје да Уставни суд мора да буде ријешен, морају да оду странци из њега. Власништво над Уставним судом мора да припадне народима из БиХ, а не странцима.

Остале Вијести