НОВОСТИ

Инцков закон направио хаос: Шта адвокати смију изговорити у судници, а шта не?

04/10/2021

Прошло је више од два мјесеца од како је Валентин Инцко нелегитимно унио измјене у Кривични закон БИХ којима је, између осталог, забрањено негирање геноцида. Оне су изазвале велики хаос и одређени правни нонсенс, у случају када адвокати имају брањеника којем се на терет управо ставља злочин геноцида. Овај закон им, кажу, веже руке јер једино од самовоље тужиоца зависи хоће ли бити оптужени за кривично дјело за које пријети казна затвора до пет година.

 

Суд БиХ

 

„Сада, ако се налазим у судници и браним човјека који је оптужен за геноцид и браним га тако што кажем да у Сребреници није почињен геноцид и оспоравам ту квалифиакцију дјела, на јавном мјесту, а јавно мјесто јесте судница, побијам пресуду која је већ утврђена у Хагу да је у Сребреници био геноцид, да ли сам у кривичном дјелу? То је било природно питање сваког ко се бави овим послом“, рекао је Миодраг Стојановић, адвокат.

Ово питање су адвокати поставили судским вијећима Суда БиХ пред којима заступају своје клијенте. Јединствен одговор још нису добили, тако да на том пољу и даље влада измаглица из које могу изаћи као кривично гоњени јер само раде свој посао. О свему и даље ћути Суд БиХ као и Тужилаштво БиХ.

„Поједина судска вијећа су рекли донијећемо одлуку о томе да се не изјашњавају, апоједина судска вијећа су се изјаснила и рекла ми смарамо да ви не чините кривично дјело, ви имате члан 22 закона о адвокатури, не можете одговарати, радите у пуном капацитету. То нас није потпуно задовољило јер то каже једно судско вијеће, али не знамо шта ће рећи тужилац“, рекао је Стојановић.

Корак у заштити адвоката и браниоца требало би да предузму сви зборови адвоката у Српској и да се договоре како ће даље поступати пред Судом и Тужилаштвом БиХ. Када је ријеч о правосуђу у Српској, адвокате штити Закон о адвокатури Републике Српске.

„Закон о адвокатури штити адвокате и прописује да адвокат не може одговарати нити кривично нити материјално за изнешено мишљење и став у току одбране свога брањеника. Наравно да адвокати имају одређени страх и одређену бојазан, јер имају то у подсвијести и управо због овога што немамо званичан став нити тужилаштва нити суда Босне и Херцеговине да ли адвокати уколико негирају геноциде у својим одбранама могу да сносе одређену одговорност“, рекао је Милан Петковић, атвокат.

А док званични став не стигне, адвокати ће и даље да буду у великим недоумицама, јер неће знати шта у судници смију, а шта не смију изговорити.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести