19/03/2022
Игор Калабухов
– Отворени смо да разговарамо са свима. Наша је моћ у томе и биће богатство за људе у БиХ да могу живјети безбједно и просперитетно јер је Русија велико тржиште за извоз. Морамо користити чињеницу да БиХ није непријатељ Русије – рекао је Калабухов и напоменуо да се БиХ није укључила у санкције.
Калабухов је нагласио да сви руски привредни субјекти слободно могу да раде са БиХ и да се нада да неће доћи до тога да ЕУ тражи да БиХ уведе санкције Русији, наглашавајући да је то ствар органа на нивоу БиХ.
– Мислим да то није у интересу БиХ и ако до тога дође то ће бити посебан режим трговине. Постоје политичари и постоје државници. Политичари се повинују притиску, а државници не – навео је Калабухов за сарајевску телевизију „Фејс“.
Калабухов је истакао да његова земља као гарант Дејтонског мировног споразума поштује територијални интегритет БиХ као државе три конститутивна народа и два ентитета, а да је све остало ствар договора.
– Чудим се зашто мене питате за ствари у БиХ, а не питате људе у Републици Српској и БиХ шта хоће. Да ли хоће просперитет или у НАТО? Да ли желе сарадњу са Русијом, Турском? – упитао је Калабухов.
На питање о евентуалном избацивању Русије из Савјета за спровођење мира /ПИК/ Калабухов је рекао да се то никада неће догодити, напомињући да за њега Кристијан Шмит није високи представник.
У вези са захтјевима појединих бошњачких политичара да буде проглашен персоном нон грата, Калабухов је рекао да сматра да се неке његове ријечи погрешно интерпретирају и да се о томе ствара неоснована галама.
Када је ријеч о питању евентуалног уласка БиХ у НАТО, Калабухов је нагласио да одлука о уласку БиХ у НАТО мора бити договор свих у земљи, те поновио да Русија поштује суверенитет БиХ и њен територијални интегритет.
Према његовим ријечима, осим безбједносног аспекта, БиХ је потребно јачање економије, инвестиције.
Говорећи о ситуацији у Украјини, Калабухов је рекао да Русија нема никаквих скривених намјера ни према Украјини, те поновио да тамо води специјалну војну операцију, да нема намјеру да је окупира, а да су циљеви искључиво војна инфраструктура.
– Наша је намјера да Украјина буде неутрална, да не буде чланица НАТО-а, да не буде милитаризована – навео је Калабухов и нагласио да је током најновијих преговора готово потпуно договорен неутралан статус Украјине, неприступање НАТО-а и демилитаризација.
26/03/2025
26/03/2025