08/04/2022
Ковачевић је истакао да је спољна политика у надлежности Предсједништва БиХ.
– Свен Алкалај је изнио свој став. Нико други нема право да креира ставове у вези са спољном политиком осим Предсједништва БиХ. Бошњачки политичар доносе одлуке без консензуса и тотално скрнаве Дејтонски споразум и Устав БиХ. И све се дешава уз благослов великог дијела међународне заједнице, прије свега Запада – истакао је Ковачевић, гостујући у нашем Јутарњем програму.
Истакао је да све ово не води БиХ у свијетлу будућност.
– Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик је тражио да се на сједници Предсједништва званично стави на дневни ред ситуацију у Украјини. Ми се залажемо да БиХ суверено, у складу са Уставом доноси одлуке, али неко једнострани доноси одлуке протви БиХ – каже Ковачевић.
Нагласио је да је за БиХ у овим околностима најбоље да остане неутрална.
Коментаришући најаву доласка из Њемачке новог контингента припадника ЕУФОР-а и то пред изборе, Ковачевиће је рекао да су све то лоше поруке.
Подсјетио је да је прије пола године доношена одлука у Савјету безбједности о продужењу мисије Алтеа, те да је Додик тада то као потпуно добронамјеран човјек, подржао да је БиХ потребна једна добронамјерна мисија која ће чувати и штитит све у БиХ.
– Дата је порука да ми то подржавамо, али ово сада што имамо не видимо као добронамјерно – додао је Ковачевић.
Истакао је да у БиХ, у којој не постоје било какве безбједносне пријетње, у којој нико не пријети ратом, трупе Еуфора се виде испред РТВ-а, вртића и основних школа, те запитао да нису дјеца безбједносна пријетња.
Ковачевић је нагласио да су то екстремно лоше поруке у земљи која је мирна и да су снаге Еуфора једине који уносе немир и осјећај несигурности.
Поруичио је да би било много паметније да су представници Њемачке дошли у Републику Српску и саслушали њене аргументе засноване искључиво на Дејтонском мировном споразуму.
Подсјећамо, Генерална скупштина Уједињених нација суспендовала је Русију из Савјета за људска права. Нацрт резолуције западних држава подржале су 93 земље, против су биле 24, а уздржано 58 земаља.
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да Предсједништво није заузело став о сједници Генералне скупштине УН о искључивању Русије.
26/03/2025
26/03/2025