27/07/2021
Он је истакао да је ову одлуку донио човјек који је поднио неопозиву оставку и та његова оставка је прихваћена, што значи да он више није високи представник, а чак је именован и нови високи представник, уз оспоравања.
“Ми знамо добро шта значи оставка. Оставка подразумијева евентуално наставак рада у техничком мандату, али технички мандат не даје могућност да се доносе кључне одлуке, него се ради само о техничким стварима, исплаћују плате рецимо. Технички мандат је ограничен када су у питању одлуке, он намеће посебне обавезе и немогућност доношења оваквих кључних одлука”, рекао је Митровић.
“Када су одлуке високог представника у питању, мени је од почетка спорно да нема могућности правног лијека на овакву одлуку. Уставно начело прописано у свим међународним документима и свим уставима, а у БиХ имамо 13 устава, јесте начело двостепености – право на правни лијек. Овдје нема никакве могућности у том погледу”, рекао је Митровић.
Митровић је рекао да је ријеч о класичном наметању против нечије воље, а овај пут против воље цијелог једног народа.
“Наметање подразумијева наметање свог мишљења, тиранију наметања…”, каже Митровић.
“Ми смо имали 30-40 година у бившем систему стравичну борбу да избацимо вербални деликт из наше свакодневнице и, када смо то успјели, поново га враћамо. Уз велику помоћ међународне заједнице, ми смо вербални деликт избацили из нашег законодавства, што је једна од највећих тековина и ствар напретка ове земље. Сад га поново враћамо и све могуће злоупотребе које се могу појавити у тумачењу ове одредбе, а све то опет иде ка вербалном деликту”, рекао је Митровић.
Он је рекао да често говори реченицу коју је пронашао у литератури: “Ни најтежи говор мржње не може да начини такву штету какву могу да произведу цензура и ограничавање слободе изражавања”.
“Овдје ако се прихвате и тумаче вјерно ове одредбе, онда видите да грађани ове земље немају могућност да говоре, да пишу… Поставље се питање како ће то моћи, како ћу ја као професор кривичног права сутра да напишем или да одговорим управо о међународним кривичним дјелима, јер у овом закону се говори фактички о свим међународним кривичним дјелима, не само о геноциду, него и о злочиним против човјечности и ратним злочинима”, рекао је Митровић.
“Не смијете чак ни мислити супротно овом закону, односно другачије. Невјероватно је у 21. вијеку ово што се десило”, рекао је Митровић.
Он је закључио да наметање ни у ком случају не долази у обзир и да би јако важно било да се сједне, разговара и направи адекватано рјешење, да то буде ствар договора домаћих представника.
Високи представник у БиХ Валентин Инцко, који је недавно поднио оставку, наметнуо је допуне у Кривичном закону БиХ којима се забрањује и кажњава “негирање геноцида и величање ратних злочинаца”.
Извор: Срна