12/04/2022
Савјет министара
Амандманом, који је на протокол достављен данас, Ђонлагић жели да у Устав упише да је „држава Босна и Херцеговина титулар и власник“ онога што се назива државна имовина.
На овај начин, ДФ је индиректно признао оно што одувијек говоре политички представници Републике Српске, а то је да у Уставу БиХ нигдје не пише да БиХ има имовину. Јер, да пише, не би било потреба да се то додаје амандманом.
Конкретно, ДФ предлаже да се у Уставу БиХ, у члану 3 „Надлежности и односи измеду институција Босне и Херцеговине и ентитета“ у ставу л. иза тачке ј) дода нова тачка која гласи:
„Држава Босна и Херцеговина је титулар и власник свих добара од опшег интереса (земљиште, шуме, воде, водотоци, језера, море, морско дно и морска обала, рудна блага и друга природна богатства), добара у општој употреби (путеви, жељезнице, национални паркови и друга добра у општој употреби), културно-историјских добара на државном нивоу (музеји, галерије, националне библиотеке, културно-историјски споменици и друга културно-историјска добра), цјелокупне имовине на основу државно-правног континуитета БиХ као и оне из сукцесије СФРЈ, како у земљи тако и у иностранству, имовине у вези са Анексом девет Општег оквирног споразума за мир у БиХ, укључујући и непокретну и покретну имовину, новчана средства и потраживања новчаних средстава, те другу имовину у било којем облику која по својој природи спада у државну имовину БиХ. Управљање, кориштење и располагање државном имовином Босне и Херцеговине регулише БиХ својим законима у цијелости“.
У образложењу, ДФ наводи да се амандманом извршава обавеза уставно-правне нарави, која се састоји у прецизном уставном нормирању власничког статуса и права државе Босне и Херцеговине у погледу њене – државне имовине.
– Усвајањем овог Амандмана поспјешује се принцип правне сигурности, те се уређење читавог уставног система подиже на виши ниво. Осим тога, овим Амандманом осигурава се провођење Одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине бр. У-1/1 л – пише Ђонлагић.
– Приједлогом амандмана на Устав БиХ који предвиђа успостављење надлежности заједничког БиХ нивоа у погледу власништва и управљања над непокретностима, односно над добрима од општег интереса (шуме, воде, земљишта), добрима у општој употреби (путеви, жељезнице), културно-историјским добрима, странка Демократски фронт, која представља екстензију политике СДА, суштински признаје оно што ми тврдимо од почетка политичке кризе изазване неправним одлукама Уставног суда, а то је да БиХ нема уставну надлежности у овим стварима већ да је она смјештена на ентитетски ниво – каже за Српскаинфо, предсједавајућа Клуба посланика СНСД у Представничком дому БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ.
Према њеним ријечима, да Устав БиХ садржи основ за управљање над имовином, не би било потребе за овим амандманом.
– Знају то добро у Сарајеву, па су се зато упустили у овај, могу већ сад рећи, неуспјешан покушај измјене Устава јер овакав приједлог не може да добије потребан број гласова из Републике Српске нити у једном дому Парламентарне скупштине – поручује Бурсаћева.