02/09/2021
„Гледаћемо се још“ данашња је порука српског члана Предсједништва БиХ Џаферовићу.
Чим је стигао на бледски самит, Александар Вучић послао је јасну поруку у БиХ. И то, само неколико часова након што је Шефик Џаферовић од Кристијана Шмита затражио смјену Милорада Додика.
„Таква примјена „бонских овлашћења“ била би катастрофална по БиХ, за Србију такође, за све нас“, нагласио је Вучић.
„То нас води у врло, врло тешку ситуацију. Дакле, неће бити таквих одлука, то одмах да вам кажем, готово сам сигуран, зато што не би смјело да их буде. Буде ли их, а ја кажем да вјерујем да их неће бити, пошто познајем господина Шмита, немам тренутно контакт, вјерујем да ћу ускоро имати са њим, ја не вјерујем да ће он нешто слично да уради. Ако уради Србија то неће подржати“, изјавио је Вучић.
„Нема ниједног акта високог представника у свим овим годинама од 1995. када је уведен овдје, који је био у интересу Републике Српске. Ниједнога, али баш ниједнога. Све је било против нас. Према томе, нема ниједног разлога да уважавамо такве институције и такве високе представнике, такозване високе представније, а ја ћу само поручити господину Џаферовићу, нисам ја баш срећан што га гледам тамо, али он ће мене још дуго гледати овдје“, рекао је Додик.
„Народ је тај који у својим рукама има моћ да да мандат некоме да га представља“, поручила је Цвијановић.
Додик, истиче Цвијановић, представља Републику Српску у институцијама БиХ која није јединствена изборна јединица ни за једну функцију, зато Џаферовић са евентуалном Додиковом смјеном, каже, нема ништа, као ни Кристијан Шмит.
„Јадна је то држава. Јадна је држава у којој немате дијалог и не можете да сједнете да причате шта су ваши економски приоритети. Јадна је држава у којој не можете да сједнете и причате о томе на који начин политички дефинисати одређене ствари, па да можете да живите у бољем разумијевању. Коначно, јадна је држава у којој никад није достигнута правда ни за жртве ни за страдале, нити су могли икад да добију сви исту правосудну заштиту и јадна је држава у којој су високи представници остављали људе без личних докумената, смјењивали их без икаквих доказа, зато што им је неко нешто испричао у некој кафани“, истакла је Цвијановић.
Због подршке Додиковим ставовима хрватски члан Предсједништва Жељко Комшић назвао га је адвокатом Додикове и политике Александра Вучића. Због тога је Зоран Милановић одговорио и Комшићу, и Џаферовићу.
„То нису људи поштених намјера и нећу им рећи да су фашисти и шовинисти као што они говоре мени и опет ништа лично, дакле ту сам. Оно нападни, ударе, то раде. Ја знам шта сам урадио у задњих 15 година, каква сам и надања улагао у неке људе, у некакве концепте БиХ, напросто то не иде“, изјавио је Милановић.
Да на силу ништа не може, кажу и аналитичари. За Војислава Савића, Џаферовићева иницијатива знак је политичке незрелости и незнања, али и систематског проблема у којем политички представници Бошњака – рјешења за унутрашња питања упорно траже од странаца.
„Тако се не може правити држава. Договор или ће бити између три народа или држава просто неће моћи да опстане. У реалним околностима то није могуће. Ствари и вријеме прогона, уцјена, то вријеме је давно прошло. Данашњи политичари немају баласт прошлости“, рекао је Савић.
На иницијативу бошњачког члана Предсједништва реаговали су и представници удружења проистеклих из протеклог рата, али не и Кристијан Шмит, који је избјегао конкретан одговор на новинарско питање. А и Џаферовић се пожалио да од Шмита није добио одговор.
Да опција за „уклањање“ Додика заиста постоји, истакао је и професор Универзитета „Џон Хопкинс“ Даниел Сервер, али то ће се, каже, тешко десити.
02/12/2024