31/08/2021
Подсјетивши да је Институт од оснивања 2008. године идентификовао свега 266 српских цивила и да је питање несталих раније рјешавала Република Српска, Линта је поручио да је потребно инсистирати да се спроведе суштинска реформа Института за нестала лица како би се тражење несталих Срба коначно покренуло са мртве тачке.
– У Хрватској постоји 36 познатих гробних мјеста на којима се налазе посмртни остали више од 150 убијених Срба који се не ексхумирају због недостатка политичке воље. У Заводима за судску медицину се налазе посмртни остаци близу 900 ексхумираних тијела, од којих су више од 500 тијела страдалих Срба – објаснио је Линта.
Напомињући да Хрватска осам година одбија да на свој званични списак дода 630 несталих Срба, које је Комисија за нестала лица Владе Србије предала хрватској страни још 2013. године, он је навео да је ријеч о несталим Србима чији су нестанак чланови њихових породице пријавили Црвеном крсту Србије са именима, презименима и другим подацима.
Према његовој оцјени, главни разлог за опструкцију Загреба, Сарајева и Приштине у процесу тражења несталих Срба, праћену прикривањем и негирањем српских жртава, јесте тежња да се не доведе у питање „безочна и апсолутна лаж да су Срби главни кривци за ратове на простору бивше Југославије и да су само они чинили злочине, а да су Хрвати, Муслимани и Албанци били невине жртве такозване великосрпске агресије и водили одбрамбене ратове“.
Он је увјерен да није могуће говорити о помирењу и међусобном повјерењу на простору бивше Југославије све док се не процесуирају бројни злочини над Србима и док се једнако не поштују све жртве без обзира на националну и вјерску припадност.
21/12/2024