20/08/2021
„Деутсцхе Wелле“, њемачки сервис за иностранство који се финансира из буџета Министарства спољних послова Нјемачке, објавио је занимљиву анализу у којој истиче да ће Меркелова у Москви, у коју долази сутра, тражити или подршку Путина за Шмитов мандат или макар да му не смета у његовом послу. Сличне оцјене су износиле и „Независне новине“ протеклих седмица и мјесеци, позивајући се, углавном, на изворе блиске Берлину.
„Москви је потребан Берлин, који је остао међу најпоузданијим, ако не и једини, партнер унутар Русији веома важне ЕУ. Владимир Путин мора да буде захвалан Ангели Меркел због уздржаности Берлина када су у питању нове санкције Брисела Кремљу. А ту је наравно и њемачки дипломатски успјех: спасавање гасовода Сјеверни ток ИИ, што је Берлин успио да прогура, упркос огромном отпору земаља попут Пољске, с којом Нјемачка такође има осјетљиве односе“, наводи ДW.
Међутим, како се чини, Русија је у комфорној позицији, јер Шмит неће имати успјешан мандат ако не доведе за исти сто све факторе у БиХ, чак и ако му Москва не буде правила директно проблеме на начин да оспорава његов легитимитет, с обзиром на то да је јасно да су се Берлин и Брисел одлучили да не посежу за санкцијама.
За Фариса Кочана, политичког аналитичара и истраживача на Факултету политичких наука у Лјубљани, пријем за Шмита код Меркелове је и симболичан повратак Нјемачке на западни Балкан у институционалном смислу, за коју каже да је још примијећена не само као водећа држава у ЕУ, него и држава која има економску и политичку снагу да обезбиједи напредак региона. И он сматра да ће кључ за успјешност или неуспјешност Шмитове мисије у БиХ бити његова могућност да се наметне као фактор којег ће прихватити сви дијелови бх. политичког спектра.
„Питање остаје до које мјере је функција високог представника битна бх. друштву и до које мјере он још ужива легитимитет у друштву за провођење различитих политика. Од пропалих прудских и бутмирских процеса је сама функција високог представника све мања и мања у друштву, а и питање је како ће Шмит своја овлаштења и мандат искористити да види БиХ у ширем контексту, не само везано уз дневнополитичку борбу“, истиче Кочан за „Независне новине“.
„Ако му успије свој мандат везати на то да се бави више или мање условима које БиХ мора досећи да буде спремна за интеграцију у ЕУ, онда ће вјероватно бити успјешнији и у односима с политичком елитом у БиХ. А саму подршку ће му нудити Нјемачка и сигурно и ЕУ, тако да такви састанаци охрабрују, када дођемо до питања битности и функције ОХР-а у БиХ“, сматра он.
Извор: Независне
21/12/2024