27/08/2021
– Ми се трудимо да поштујемо Дејтонски споразум. Једино што је релевантно у Дејтонском споразуму јесте Анекс 10 који јасно предвиђа на који начин се бира високи представник у БиХ – подсјетио је Ковачевић и додао да то у случају Шмита није испоштовано, јер је њега „изабрало неко тијело, које се зове ПИК“, али то тијело у Анексу 10 не постоји.
Ковачевић је нагласио да је посљедњи високи представник у БиХ Валентин Инцко, јер за Шмита није донесена никаква резолуција у Савјету безбједности УН и није потврђено његово такозвано именовање у Савјету безбједности УН.
– Ако се /Додик/ игдје сретне случајно са Шмитом, могу са сигурношћу да претпоставим да ће прво да му каже да он није високи представник у БиХ – рекао је Ковачевић за Телевизију Н1.
Он је навео да су закључци свих парламентарних странака у Републици Српској јасни, те да у њима не постоје услови да представници Српске у заједничким институцијама БиХ доносе одлуке, осим у случају одлуке која би била противна интересима Републике Српске.
– Предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић је у камеру медијима рекао да нема ништа против. И други предсједници опозиционих странака су исто тако рекли – истакао је Ковачевић, додајући да су изјаве члана ПДП-а Јелене Тривић да је Додик самостално донио одлуку нетачне и да одражавају лошу комуникацију у ПДП-у.
– Нама не пада на памет да ми не дозвољавамо доношење одлука на тај начин да некоме препустимо да доноси одлуке у име БиХ, а да се ми склонимо у страну и да гледамо шта се ради и да се онда већином ради на штету Републике Српске и српског конститутивног народа. Ми мислимо да не треба да дозволимо, ни у међународној комуникацији, нити било гдје, да се доносе одлуке и говори о стању у БиХ без нас – поручио је Ковачевић.
На наводе новинара да СНСД и предсједник те странке Милорад Додик „често мијењају мишљења помињући референдум о правосуђу БиХ, те да је за очекивати и да дође до састанка са Шмитом“, Ковачевић је рекао да СНСД и Додик увијек истрају у својим ставовима.
Ковачевић је појаснио да референдум у Републици Српској није одржан због тога што је дошла комесарка ЕУ за спољне послове Кетрин Ештон, која је у Бањалуци разговарала са предсједником Републике Српске и представницима из Српске, те да је заложила ауторитет ЕУ за „структурални дијалог о правосуђу“.
– Рекла је да ће да уважи све ставове Републике Српске, али, нажалост, ријеч ЕУ када су у питању такве ствари не значи много, али то не значи да не треба да инсистирамо и да не треба да наставимо да указујемо на све оно што су проблеми БиХ – рекао је Ковачевић, истичући да је правосуђе БиХ и те како проблем у овој земљи.
Ковачевић, који је и портпарол СНСД-а, оцијенио је да је увредљиво и безобразно тврдити за СНСД, странку која 15 година побјеђује на свим изборима у Републици Српској, да не држи до својих ставова, те да су на тај начин увријеђени сви грађани Српске који сматрају да ова странка у највишој мјери представља ставове Републике Српске.
– СНСД је говорио, уколико се одређене ствари у БиХ не буду уважавале, да ће одговор Републике Српске бити самосталност – рекао је Ковачевић.
Ковачевић је указао да је некадашњи српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић упутио писмо на основу Декларације о стратешком опредјељењу Републике Српске у систему одбране БиХ, која је усвојена у Народној скупштини Српске 2005. године за вријеме власти СДС-а и ПДП-а и у којој је писало да је стратешки циљ Српске и БиХ да буде чланица НАТО-а, а послије Бориса Паравца из СДС-а који је на Предсједништву усвојио да је НАТО стратешки циљ БиХ.
– Касније смо имали промјену става Републике Српске 2017. године када је у Народној скупштини Српске усвојена Резолуција о заштити уставног поретка и проглашењу војне неутралности Републике Српске и тада смо имали промјену става у заједничким институцијама БиХ – истакао је Ковачевић.
На наводе новинара да српски представници у заједничким институцијама БиХ не долазе на посао, он је истакао да представници свих грађана Републике Српске у заједничким институцијама БиХ редовно долазе на посао и да раде, те да су јасно рекли да не постоје услови да се у овом тренутку доносе одлуке, које нису они изазвали него неко други.
– Већ раније су институције и сви нивои власти у Републици Српској договорили на који начин се распоређују та средства и 38 одсто тих средстава припада Српској. Не постоји потреба да се доноси било каква одлука јер смо ту одлуку донијели у ранијем периоду – објаснио је Ковачевић.
– Они који су изазвали такву ситуацију да представници Срба и представници Републике Српске сматрају да не постоје услови да учествујемо у доношењу одлука, треба да донесу рјешење како да тај проблем који су изазвали отклоне – поручио је Ковачевић.
– Био је годинама, деценијама у БиХ, примио милионске апанаже и на крају створио највећу кризу у историји дејтонске БиХ. У Дејтонском споразуму тако нешто апсолутно не постоји – рекао је Ковачевић и поручио да СНСД не мијења мишљење, те да ова странка најбоље заступа ставове грађана Републике Српске.
21/12/2024