НОВОСТИ

Каран: Након распада БиХ, полиција стала у заштиту српског народа

09/04/2023

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је данас у Зворнику да је полиција Републике Српске 1992. године била прва организација која је скупа са Војском Републике Српске стала у зашиту српског народа, након распада БиХ, када је по принципу самоопредјељења била и обавезна да штити Србе од физичког и духовног уништења.

 

 

Каран је, након полагања вијенца на спомен-плочу погинулим припадницима Централног одреда Специјалне бригаде полиције Министарства унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске у Зворнику, рекао новинарима да жртва погинулих представља обавезу и подстрек да се на традицији њихове снаге, патриотизма и жртве настави градити данашња модерна полиција Српске.

“Полажући вијенце и цвијеће на спомен-плочу 12 погинулих припадника Централног одреда, прилика је да се сјетимо свих 782 припадника МУП-а Републике Српске који су положили живот и трајно га уградили у темеље Републике, као и 144 припадника Специјалног одреда и Специјалне бригаде полиције”, рекао је Каран.

Он је истакао да је на темељима Специјалне бригаде полиције створена снажна и моћна специјална јединица која гаји њихове традиције, која је модерна и опремљена, способна да у миру рјешава најтеже безбједносне задатке, а да су, нажалост, и сада угрожени њихови животи.

Каран је навео да је послије рата, односно од 1995. године, 30 припадника МУП-а Републике Српске изгубило живот обављајући службене послове, док их је око 500 тешко или лакше повријеђно, такође, у обављању редовних полова.

“Једно од важних обиљежја свих припадника МУП-а Републике Српске је осјећај да, прије свега, штите Републику Српску и њен уставни поредак, али и животе свих њених грађана и њихову имовну”, рекао је Каран.

Предсједник Удружења припадника Централног одреда Специјалне бригаде полиције МУП-а Републике Српске Жељко Јанковић рекао је да је Централни одред Специјалне бригаде полиције настао 4. априла 1992. године када је ослободио школу МУП-а БиХ на Врацама у Сарајеву.

Он је нагласио да је из Централног одреда настала Специјална бригада полиције Републике Српске тако што се специјална јединица МУП-а БиХ подијелила па су Срби изашли и 4. априла 1992. године кренули у формирање Специјалног одреда, а касније Специјалне бригаде полиције МУП-а Републике Српске.

Јанковић је појаснио да је Дан оснивања Централног одреда 4. април, али пошто је исти Дан и МУП-а Републике Српске, Специјални одред обиљежава дан оснивања у првој недјељи послије 4. априла.

Он је истакао да је Одред, послије Враца, наставио свој пут и основао сједиште у Зворнику.

Припадници Одреда су, како је рекао, након ослобађања школе на Врацама, наставили одбрану српског дијела Сарајева, а касније и Републике Српске.

Парастосом и полагањем вијенаца на спомен-плочу погинулих полицајаца, Централни одред Специјалне бригаде полиције МУП-а Републике Српске обиљежио је данас 31 годину од формирања овог одреда.

Парастос је служило мјесно свештенство, а вијенце су положиле породице погинулих полицајаца, представници Централног одреда Специјалне бригаде полиције, града Зворника, Полицијске управе Зворник и предстваници организација и удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести