25/12/2024
– Ако говоримо о закључку који се односи на начин дјеловања представника из Републике Српске у заједничким институцијама, веома важано је и исправано то што је закључено да би одсуство и неучешће у раду нас који чинимо већину, могло довести до тога да се доносе одређени прописи којим би се преносиле, тачније, узурпирале надлежности Републике Српске – рекао је Којић.
Он је истакао да је важно присуство представника Републике Српске који чине већину у заједничким институцијама како би се могло блокирати све оно што представља узурпирање и узимање надлежности од Српске.
– Видимо да је атак од политичара из Федерације БиХ и да су сви њихови приједлози који долазе у парламент усмјерени да што више надлежности отму од Републике Српске што ми, заиста, не дозвољавамо. Дакле, наше потпуно одсуство би значило да би потенцијално они могли кроз одређене законске процедуре и акте да узурпирају одређене надлежности, због чега је и значајан овај закључак Народне скупштине Републике Српске – указао је Којић.
Кад је ријеч о приступању ЕУ, Којић је истакао да тај пут Република Српска подржава, али никако то да неизабрани странац доноси законе умјесто демократски изабраних институција.
– Због тога је и овај закључак исправан јер управо Бошњаци мисле да приступање ЕУ може са неким странцима. То је просто немогуће, јер не можемо бити члан ЕУ ако овдје имамо неку врсту протектората, поготово неизрабраног странца, неког ко се лажно представља и покушава унутар БиХ да утиче на законодавну активност мимо званичних органа који су једини Уставом надлежни, а то је Парламентарна скупштина БиХ, односно Представнички дом и Дом народа – нагласио је Којић.
Према његовим ријечима, неопходно је поштовати принципе који су једноставно такви јер у супротном се стиче утисак да Бошњаци само деклеративно желе приступање ЕУ.
– Важно је да се крећемо ка ЕУ, али и да чувамо надлежности Републике Српске, што је наш основни задатак – поручио је Којић.
Народна скупштина Републике Српске усвојила је ноћас, на приједлог клубова посланика СНСД, НПС-ДНС, ДЕМОС-СПС, СП и УС, закључке у вези са информацијом о урушавању правног поретка у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума противправним дјеловањем високих представника у БиХ, антидејтонским дјеловањем Уставног суда БиХ, Суда и Тужилаштва БиХ.
У закључцима се констатује да правни систем ЕУ не прихвата могућност да неизабрани странац доноси законе умјесто демократски изабраних институција, те захтијева од именованих и изабраних представника Српске из српског конститутивног народа у заједничким институцијама да обуставе одлучивање из домена европских интеграција све док се не успоставе услови да се процес европских интеграција одвија у складу са постулатима демократије и владавине права.
21/12/2024
Коментари
Пошаљи коментар