НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Којић: Закључци Народне скупштине смјерница за будуће дјеловање

25/12/2024

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић изјавио је Срни да је веома значајно да је Народна скупштина Републике Српске усвојила закључке који представљају смјернице изабраним представницима у заједничким инситуцијама у вези са будућим дјеловањем.

 

 

– Ако говоримо о закључку који се односи на начин дјеловања представника из Републике Српске у заједничким институцијама, веома важано је и исправано то што је закључено да би одсуство и неучешће у раду нас који чинимо већину, могло довести до тога да се доносе одређени прописи којим би се преносиле, тачније, узурпирале надлежности Републике Српске – рекао је Којић.

Он је истакао да је важно присуство представника Републике Српске који чине већину у заједничким институцијама како би се могло блокирати све оно што представља узурпирање и узимање надлежности од Српске.

– Видимо да је атак од политичара из Федерације БиХ и да су сви њихови приједлози који долазе у парламент усмјерени да што више надлежности отму од Републике Српске што ми, заиста, не дозвољавамо. Дакле, наше потпуно одсуство би значило да би потенцијално они могли кроз одређене законске процедуре и акте да узурпирају одређене надлежности, због чега је и значајан овај закључак Народне скупштине Републике Српске – указао је Којић.

Кад је ријеч о приступању ЕУ, Којић је истакао да тај пут Република Српска подржава, али никако то да неизабрани странац доноси законе умјесто демократски изабраних институција.

– Због тога је и овај закључак исправан јер управо Бошњаци мисле да приступање ЕУ може са неким странцима. То је просто немогуће, јер не можемо бити члан ЕУ ако овдје имамо неку врсту протектората, поготово неизрабраног странца, неког ко се лажно представља и покушава унутар БиХ да утиче на законодавну активност мимо званичних органа који су једини Уставом надлежни, а то је Парламентарна скупштина БиХ, односно Представнички дом и Дом народа – нагласио је Којић.

Према његовим ријечима, неопходно је поштовати принципе који су једноставно такви јер у супротном се стиче утисак да Бошњаци само деклеративно желе приступање ЕУ.

– Важно је да се крећемо ка ЕУ, али и да чувамо надлежности Републике Српске, што је наш основни задатак – поручио је Којић.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је ноћас, на приједлог клубова посланика СНСД, НПС-ДНС, ДЕМОС-СПС, СП и УС, закључке у вези са информацијом о урушавању правног поретка у БиХ кршењем Дејтонског мировног споразума противправним дјеловањем високих представника у БиХ, антидејтонским дјеловањем Уставног суда БиХ, Суда и Тужилаштва БиХ.

У закључцима се констатује да правни систем ЕУ не прихвата могућност да неизабрани странац доноси законе умјесто демократски изабраних институција, те захтијева од именованих и изабраних представника Српске из српског конститутивног народа у заједничким институцијама да обуставе одлучивање из домена европских интеграција све док се не успоставе услови да се процес европских интеграција одвија у складу са постулатима демократије и владавине права.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести