01/08/2023
Рунићева је рекла да Дрварчани и данас свакодневно ходе Петровачком цестом, враћају се кући да чувају огњишта, а сваки корак им је тежак и мукотрпан, баш као и онај из избјегличке колоне.
– На Гувну поред Дрвара подигнут је крст гдје се сваког 4. августа сјећамо жртава и посљедица највећег прогона српског народа на овим просторима. На Гувну су се среле ове избјеглице и формирале најтужнију колону. Надаље су им се придружили Петровчани и наставили су ка Српској и Србији, са најосновнијим стварима, без очекивања, са највећом жељом да спасу живот – рекла је Рунићева.
Према њеним ријечима, Петровачка цеста заувијек треба да подсјећа на злочин који је преживио српски народ.
– Идући Петровачком цестом у колони борбе за живот покушали су их зауставити бомбама. Управо на том мјесту страдања подигнут је крст који нас све треба подсјећати да никад не заборавимо, али и подсјетити да нас та колона живота тјера да идемо напријед – истакла је Рунићева.
Рунићева је нагласила да је од велике важности што Србија и Српска на челу са предсједницима Милорадом Додиком и Александром Вучићем сваке године обиљежава овај значајан датум како би остао упамћен и сачуван од заборава.
– Грађани Дрвара ће се придружити обиљежавању страдања на Петровачкој цести. Као највећа повратничка општина смо показали да је повратак и борба за опстанак на огњиштима истом цестом могућ, али да је пут једнако тежак – нагласила је Рунићева.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је недавно да ће заједно са предсједником Србије Александром Вучићем посјетити Петровачку цесту 4. августа, гдје је колона српских избјеглица бомбардована и у Другом свјетском рату и у Погрому “Олуја”, гдје ће положити вијенце.
Погром Срба у “Олуји” почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији.
Према подацима “Веритаса”, током “Олује” протјерано је више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.
Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године “Олују” оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала сва обиљежја геноцида.
21/09/2023