НОВОСТИ

Русија против именовања Шмита, Турковићева се обратила иако није имала овлаштење

30/06/2021

На сједници Савјета безбједности УН у Њујорку расправљано је о БиХ, односно ОХР-у и именовању Кристијана Шмита за новог високог представника.

 

Сједница Савјета безбједности УН у Њујорку

Сједница Савјета безбједности УН у Њујорку

 

Први је говорио представник Русије Василиј Небензја који се успротивио именовању новог високог представника у БиХ.

„Именовање није легитимно, нити има политичку подршку за одржавање мира, водиће у хаос и уништиће све позитивно у посљедњих 25 година. Јесмо ли хтјели овај сценарио кад смо потписали Дејтон?“, упозорио је он.

Подсјетио је да је Русија члан Управног одбора Савјета за провођење мира и да категорично одбија ово именовање.

Небензја је рекао је да је процедура за именовање високог представника јасна, да се он именује уз одобрење страна у БиХ и Савјета безбједности УН-а.

Како је рекао, ништа од овога се није догодило у случају Кристијана Шмита.

„Шмит је био једини кандидат и ПИК га је одобрио без икакве дискусије“, рекао је Небензја уз примједбу да би ово могло да има штетне посљедице по БиХ.

Говорећи о обраћању министарке иностраних послова у Савјету министара Бисере Турковић, која није имала овлаштења да се обрати на сједници, амбасадор Русије је истакао да она нема законито право да говори у име сва три народа у БиХ пред Савјетом безбједности, већ да је изнијела лично мишљење.

Он је поставио питање да ли изјаве Турковићеве одражавају став оба ентитета БиХ или је то њено лично мишљење – на које има право – и да ли је оно што она говори координисано са Предсједништвом БиХ и на који начин.

„Добили смо писмо од предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика у којем се наводи да немате законито право да говорите у име свих страна“, нагласио је Небензја.

На крају расправе је поручио да није на чланицама овог тијела УН да одлуче да ли Турковићева има овлаштење да представља све стране у БиХ, већ о томе треба да се одлучи у тој земљи.

Чланице Савјета безбједности УН нису се изјашњавале гласањем о овом питању.

Претходно је Турковићева у обраћању рекла да још није вријеме за затварање ОХР-а.

Представник САД у Савјету безбједности Ричард Милс рекао је да за именовање високог представника у БиХ није потребна сагласност свих чланица Савјета безбједности, те да се томе противи само Русија.

Кинески амбасадор Генг Шуанг поручио је да нико не треба да се мијеша у унутрашња питања других земаља, укључујући и она која се тичу БиХ.

 

Извор: РТРС

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести