НОВОСТИ

Бојић: Градоначелници из СНСД-а ће потписати усклађивање плата радника предшколских установа и тако побољшати услове |

Зељковић: Црнадак поступио без трунке људскости |

Америчка амбасада: Тероризму не треба позивница – довољан је отворен пролаз |

Тадић: Циљ досадашњих апелација није борба против дискриминације, него борба за прегласавања Срба |

Александар Лончаревић из Братунца већ 33 године тражи правду за трудну сестру убијену 1992. године |

ГрО СНСД: Како су исти службеници у Градској управи у вријеме Драшка Станивуковића изгубили већину спорова, а што се није дешавало у вријеме СНСД-ових градоначелника? |

Медицински факултет у Бањалуци добио бесплатно неколико стотина књига из Америке |

Ћеранић: Британија своје проблеме опет пребацује Балкану |

Каран: Боља безбједност грађана једини разлог формирања помоћног састава полиције |

Ветерани Републике Српске: Захвалност премијеру Српске на залагању за повећање борачког додатка |

Са избјеглицама долазе и муџахедини

21/08/2021

Експерт за борбу против тероризма Џевад Галијашевић рекао је Срни да ће на самопроглашено Косово, у Сјеверну Македонију, Албанију, али и регион са избјеглицама из Авганистана доћи и муџахедини којих, на овим просторима има одавно, а који су се показали као радикални исламисти.

 

Џевад Галијашевић

Експерт за борбу против тероризма Џевад Галијашевић

 

Према његовим ријечима, њих у БиХ, самопроглашеном Косову и Сјеверној Македонији има ко да дочека и финансира.

„Они долазе на спремну ситуацију и овај амерички потез мора изазвати забринутост.

Очито Американци желе тежиште сукоба из централне и јужне Азије да пребаце на Балкан, а Европа за тај рат није спремна“, рекао је Галијашевић, коментаришући одлуку привремених институција у Приштини да насели избјеглице из Авганистана.

Он је рекао да не долазе талибани, али да долазе људи који имају велико искуство и мреже на овим просторима.

„Они су већ у БиХ, њих око 12.000, на /самопроглашено/ Косово треба доћи око 5.000, у Албанију око 8.000, а 3.000 у Сјеверну Македонију. Ми имамо лоша искуства са њима деведесетих, а са друге стране имају упоришта на овим просторима“, појаснио је Галијашевић.

Он је оцијенио да Европа има разлог за забринутост, што се видјело и кроз изјаве њемачког канцелара Ангеле Меркел, које су биле недипломатске и које су изражавале њену узнемиреност и огорчење.

„Она је ставила до знања да Европа није била укључена у ове процесе, да није имала информације шта се тамо дешава и да није била спремна за улазак талибана у више од пола Авганистана“, рекао је Галијашевић.

Он је истакао да су талибани побиједили на простору на којем живе етнички Паштуни, али да је остала друга половина етничког простора у којем живи 48 одсто становништва којег чине Таџици, Узбеци, Хазари и Туркмени.

„Постоје и два различита политичка система. Талибани желе да формирају исламски емират Авганистан, а друга струја, Сјеверни савез, жели да се формира исламска република Авганистан“, навео је Галијашевић.

Галијашевић је подсјетио да су талибани и муџахедини некада заједно наступали, али да су данас раздвојени.

„Муџахедини су долазили у БиХ и /самопроглашено/ Косово. Они су противници талибана, јер су били партнери САД у окупацији Авганистана. И ти муџахедини долазе овамо. Американци су обучили више од 300.000 авганистанских војника из редова Сјеверног савеза. Најмање њих стотињак хиљада људи су обучавани за ратовање“, рекао је овај експерт за борбу против тероризма.

Према његовим ријечима, они нису радикални исламисти у мјери у којој су талибани, али је разлика мала.

Он је подсјетио да су авганистански ветерани у рату деведесетих створили одред „Ел муџахид“, а први командат тог одреда био је шеик Абдул Азиз Барбароса, ослободилац Кабула од совјетске окупације.

Галијашевић је нагласио да су муџахедини у овом моменту посвађани са талибанима и то је амерички успјех рата у Авганистану.

„Американци су `умирили` Ал каиду, везали их за себе, поклонили им у Сирији Идлив, у којој још ратује више стотина лица из БиХ“, рекао је Галијашевић.

Галијашевић је указао да су све то идеолошка браћа, да њихове организације постоје у БиХ у виду вехабијских џемата, паралелних џемата, у виду неких невладиних организација.

„Знамо шта од њих можемо да очекујемо, мала је разлика“, констатовао је Галијашевић.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести