21/11/2021
Он је нагласио да је у БиХ дошло крајње вријеме да се сједне и договара о будућности народа на овим просторима.
– Ми смо данас у једном нонсенсу, у којем заиста нисам очекивао да ћемо се наћи, да су Република Српска или Срби највећи заговорници Дејтона и дејтонске БиХ, а то значи уставне БиХ – рекао је Вишковић новинарима у Бањалуци поводом 26 година од парафирања Дејтонског мировног споразума.
Он је напоменуо да се једино у Српској 21. новембра као републички празник обиљежава дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ, чије је највеће достигнуће окончање ратних сукоба на овим просторима, док у ФБиХ то није случај.
– Све оно што је рађено ових 26 година они сматрају да није добро и да би требало нешто другог да креирају – истакао је Вишковић.
Говорећи о враћају надлежности Републици Српској, Вишковић је навео да Влада и скупштинска већина вршити Уставом загарантоване обавезе.
Он је позвао и опозицију у Републици Српској да учествује у очувању Српске.
– Очување Републике Српске није само обавеза власти, него опозиције. Из тог разлога их позивам да учествујемо скупа у овим дешавањима и ако имају било какву примједбу на било који документ, спремни смо да разговарамо, да се договоримо и да уважимо њихове приједлоге и сугестије – рекао је Вишковић и додао да то од опозиције очекују грађани Српске.
У америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону је прије 26 година парафиран Дејтонски мировни споразум или Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.
Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Паризу, а дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ – 21. новембар републички је празник и нерадни дан у Српској.