29/01/2022
Невенко Врањеш
Врањеш: Најприје треба истакнути да су санкције непримјеран, неприродан и недопуштен облик дјеловања за било какав облик рјешавања политичких проблема и односа.
Српски члан Предсједништва је изабран легално и легитимно. Ради се о политичару који је добио највећи број гласова као појединачни кандидат од свих могућих кандидата на посљедњим општим изборима у БиХ. Конкретније, за Милорада Додика у овој држави је гласало 368.210 људи. Поређења ради, Милорад Додик је добио око 150. 000 гласова више у односу на бошњачког и хрватског члана предсједништва. Његов легитимитет према изборном капацитету је импресиван и представља сан сваког политичара. То се напросто мора цијенити.
У погледу кажњавања једне медијске куће сваки коментар је излишан. Нисам чуо да је негдје у свијету такво нешто до сада било.
На слободи медија и њиховим правима ради се уназад тридесет година и ово је повратак уназад за најмање толико.
Врањеш: Реакција народа је у подршци његовом раду. То смо увидјели на пријевременим изборима у граду Приједору. Господин Додик је изашао сваки пут пред народ и Народну скупштину и објаснио шта је предузео на заштити националних интереса српског народа у БиХ. За сад колико видимо има подршку и народа и представничког тијела.
Врањеш: Санкције су усмјерене према лицу и субјектима. Конкретно санкционисан је Милорад Додик, његова породица и медијска кућа АТВ, те још неке особе. И они који су увели санкције саопштили су да се оне не односе на Републику Српску и њен народ. Наравно , да овдје сваки разуман човјек негодује. Понављам, то није облик рјешавање проблема нити начин да угушите легитимно истакнуте политичке захтјеве једног народа да се одупре покушају одузимања уставом и законима гарантованих права на обиљежавање празника, на располагање имовином на заштиту у кривичним поступцима и друго. јер наметање закона и било какво одлучивање са стране и изван званичних политичких и законодавних представничких тијела је у свијету незабиљежено. Првенствено мислим на закон о забрани негирања геноцида као и многе друге законе које је наметнуо ОХР.
Врањеш: Свако онај ко се радује санкцијама било коме, очекује их или их призива, налази се на погрешном политичком путу. Уколико можда од тога очекује политичку корист сигуран сам да је то онда лоша политика и нема сумње да ће то народ на изборима препознати, као и сваког оног ко се поиграва са политичким интересима овог народа у било каквом смислу, а нарочито са нашим будућим положајем у овој државној заједници.
Врањеш: Данас у међународним односима тешко је и рећи ко кога више слиједи. САД Велику Британију или Велика Британија САД. Наравно да је тешко се наћи на мети оваквих сила. Присуство и једних и других овде је интензивно. У сваком случају ништа добро. Но, не мислим да се ради о политикама које ће како бошњачка страна очекује овде заступати њихове искључиве интересе на штету друга два народа.
Врањеш: У најмању руку очекујем разговор о „Инцковом закону“ који је овдје довео до усијања односе и изазвао снажну реакцију Републике Српске. Не очекујем да ће санкције ескалирати.
Једина перспективна алтернатива је да напокон неко од међународних представника непристрасно размотри шта је то што српски народ овдје погађа и присиљава на излазак из овакве државне заједнице.
Значајно би било да то схвате и бошњачки политичари у смислу да је тешко очувати државу за коју се толико залажу с једне стране, а чине све да је остала два народа схвате неподношљивом не само за афирмацију њихових интереса већ за пуки опстанак. Јер ако сте мета сталних прегласавања, наметања одлука, позивања међународног интервенционизма и кажњавања те чекате да неко са стране силом „дисциплинује “ Србе и Хрвате у БиХ за рачун само једних интереса онда оваква БиХ заиста нема перспективу. Опстајаће на „апаратима“ интервенционизма једног дијела међународних субјеката али ће бити нефункционална, дубоко подијељена и несрећна све до тренутка кад ће се засигирно распасти. И таквих примјера имате у историји. С друге стране, сви народи који су сањали своју независност и слободу углавном су је досањали на овај или онај начин, прије или касније.
Врањеш: Република Српска мора имати политичко јединство у националним питањима на унутрашњем и међународном плану. Мислим да се то мора постићи. Јер уколико смо ми овде јединствени, уколико имамо јединствен одговор према санкцијама, ОХР-овим законима, неуставних одлукама Уставног суда и сличним питањима нема тог субјекта, нема те међународне заједнице или било кога ко ће то савладати.
Коментари
The comments are closed.