15/11/2021
Ближи се годишњица потписивања Дејтонског мировног споразума, а 26 година од успостављања правног поретка у БиХ потписани документ не осликава стање у пракси. Због кршења Устава, Република Српска ушла је у процес враћања надлежности.
– Ми смо доставили све Парламенту како би то могло да буде стављено на дневни ред, а Колегијум одлучује када ће бити одржана која сједница. Посебна сједница биће одржана након редовне, а треба имати у виду да долазе празници који се код нас поштују. Тако на примјер Парламент не ради на Никољдан. Значи, није Милорад Додик “спустио ручну” као што неки кажу послије разговора са Ескобаром. То је за дневне потребе – рекао је Додик.
На страни Републике Српске су и Устав и закони, истиче професор уставног права Синиша Каран. Подсјећа да су и раније позиване све заинтересоване стране Дејтонског мировног споразума, укључујући Федерацију БиХ и међународну заједницу да престану са неуставним дјеловањем и рушењем Устава и позиције Републике Српске. У Сарајеву су се оглушили на позив.
– Овај процес не доноси никакав немир, ово је политички, уставно-правни процес и он се одвија у НСРС у легитимној институцији. Позивамо Федерацију БиХ као страну потписницу Дејтонског споразума да сједнемо и договоримо се о могућим додатним надлежностима БиХ како то Устав предвиђа – наглашава Каран.
Видео прилог са РТРС-а можете погледати ОВДЈЕ
Посебна сједница Народне скупштине требало би да БиХ врати на колосијек поштовања важећих докумената, истиче Каран. Наглашава да се Република Српска залаже за равноправност народа, предвиђену Уставом.
Говорећи о повлачењу сагласности са споразума о ВСТС-у, одбрани и управи за индиректно опорезивање, Каран подсјећа да је приликом доношења тих одлука од 2002. до 2005. године Народна скупштина дала сагласност за дјелимичан пренос надлежности, али да је задржала право и да повуче потпис са тих докумената.
Да је на сцени покушај спровођења силе међународне заједнице, а не поштовање права показује податак, да су, првенствено, дјеловањем високог представника до сада пренесене 144 надлежности на бх. ниво.