17/11/2021
Пословна конференција је још један корак унапређења дијалога, али и бољих економских резултата, сагласни су и у Влади и Унији удружења послодаваца. Један од њих је и умањење збирне стопе за доприносе са 32,8 на 31 одсто, прелазак са нето на бруто обрачун личних доходака и укидања појединих такси, што ће утицати на повећање плата, већ у сљедећој години.
– То ће бити повећање од 18 до 25 КМ, али надати се да ће се и послодавци одрећи барем толиког дијела да би се смањио одлазак радне снаге и повећао стандард – рекао је на конференцији Саша Тривић, предсједник Уније удружења послодаваца.
Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је да ће Влада Српске креирати мјере како би реални сектор био растерећен нивоом пореза и доприноса и парафискалних намета, чиме би било обезбијеђено 80 милиона КМ за повећање плата од пет до 10 одсто.
Видео прилог можете погледати ОВДЈЕ
Да би то било и остварено сљедеће године, између осталог, послодавци ће за набавку нове опреме на располагању имати дупло више новца из буџета, 14 милиона КМ.
– Побољшано је наше пословање, захваљујући повољној пословној клими у Републици Српској. М:тел се показује као добар бизнис који доноси корист Републици Српској и Србији којој плаћамо дивиденду – рекла је Јелена Триван, директорка М:тела.
Да би административне процедуре за компаније које желе да послују на овим просторима биле поједностављене, из Владе најављују оснивање Дирекције за инвеститоре.
Вишковић је истакао да је циљ да ова дирекција буде сервис инвеститорима која ће директно сарађивати са свима који желе да покрену пословање у Српској.
Видео прилог можете погледати ОВДЈЕ
– Плате се не могу повећавати прерасподјелом већ треба имати већу стопу раста – сматра економиста Радован Бајић.
Република Српска има добре економске показатеље, сагласни су у пословној заједници и Влади. Инфлација која је најнижа у региону, извоз који је значајно повећан и раст БДП-а, кажу, то и потврђују.
Поручују – за ново повећање плата сљедеће године неће моћи бити злоупотреба. Томе ће допринијети и одређивање најнижег личног дохотка по различитим дјелатностима.