29/09/2021
Професор уставног права Милан Благојевић рекао је да то што Устав БиХ ниједном одредбом не забрањује ентитету да се повуче из споразума о преношењу надлежности, даје право ентитету да се повуче.
Он је нагласио да су Уставом БиХ прописане надлежности које, у односу на Републику Српску и Федерацију БиХ, имају институције на заједничком нивоу, а чланом Устава дефинисано је да ће БиХ преузети додатне надлежности о којима се постигне споразум ентитета, што је био случај са Оружаним снагама и ВСТС-ом.
– Из такве одредбе Устава произлази да је за све вријеме за које БиХ врши преузету надлежност потребна сагласност сваког од ентитета од којег је преузета, што значи да чим један од ентитета повуче сагласност, престаје да важи споразум ентитета који је претходио преузимању надлежности, а тиме у односу на тај ентитет који је повукао своју сагласност престаје не само да важи тај споразум, већ и право БиХ да врши преузету надлежност на територији тог ентитета – изјавио је Благојевић за Глас Српске.
Професор уставног права Радомир Лукић рекао је да надлежности које су „приграбљене БиХ“, уз принуду високог представника, нису трајно пренесене.
– Република Српска увијек има могућност, одлукама својих органа, да их себи врати, јер је она дала надлежност, а нико други није доносио. Органи Српске имају надлежност у томе, тим прије јер је то учињено законом, и то под принудом, тако да умањује њихов цјелокупни легитимитет – истакао је Лукић.
Он сматра да би то вјероватно изазвало полемике, расправе, те политичке сукобе, али не више од тога јер прошло је вријеме „хватања за вратове“ и оружаних сукоба.
– Не треба заборавити да је разлог за све ово посљедња наметнута одлука високог представника – навео је Лукић и додао да се мора поштовати оно што предвиђа Устав.
Додик је јуче рекао да ће СНСД предложити да Народна скупштина повуче одлуке на законе који се тичу војске, индиректних пореза и о ВСТС-у, те да се одбаце сви закони изван Дејтонског споразума и Устава БиХ, о чему ће се усаглашавати и са другим политичким партијама.
Он је прецизирао да се то односи на Суд и Тужилаштво БиХ, Обавјештајно-безбједносну агенцију, Агенцију за истаге и заштиту, као и да се њиховим органима забрани рад на простору Српске и да им се да рок од неколико дана да напусте Српску.
Оружане снаге БиХ су основане 2006, а ВСТС 2004. године.
Уставом је дефинисано да су у надлежности институција БиХ спољна, спољнотрговинска, царинска и монетарна политика, финансирање институција и међународних обавеза БиХ, политика и регулисање питања имиграције, избјеглица и азила, спровођење међународних и међуентитетских кривичноправних прописа, успостављање, функционисање заједничких и међународних комуникацијских средстава, регулисање међуентитетског транспорта и контрола ваздушног саобраћаја.