04/09/2021
“Садржинске одредбе приједлога имају за циљ да дефинишу језик српског народа и ћириличко писмо као културно добро од изузетног значаја, да те елементе заштите као нематеријално културно насљеђе. Ћирилица је на листи тог насљеђа Српске. Морамо да бринемо о очувању нематеријалног културног насљеђа, како чувањем записа о њима, тако и подстицањем његовог преношења са генерације на генерацију. Зато не очекујем вето Клуба Бошњака”, појаснила је Тривићева.
“Приликом одређивања назива закона водили смо рачуна да је Уставом одређено да је „језик српског народа“ један од службених језика у Српској, да је ћирилица службено писмо, што значи да се не може говорити да је закон неуставан”, рекла је Тривићева за Глас Српске.
“Одредбе су усаглашене са Међународном конвенцијом о заштити нематеријалног културног насљеђа, која утврђује да свака држава треба да настоји да обезбиједи мјере које ће повећати свијест и стимулативно дјеловати на очување и заштиту тог насљеђа”, истакла је Тривићева.
Према њеним ријечима, доношење овог закона је само први корак у процесу заштите и очувања језика српског народа и ћириличког писма јер се морају законски дефинисати као нематеријално културно насљеђе и ради јачања елемената тог писма код његовог уврштавања на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног насљеђа.
Извор: Глас Српске