НОВОСТИ

„Гарда Пантери“ Градоначелници Бијељине и Бањалуке својим перформансима направили случај од Српске |

Бојић: Неприхватљиви потези Станивуковића, рекордан прилив средстава од ПДВ-а у Српској |

Гацко: Није изабран предсједник Скупштине општине, нема већине |

IV Дискусиони форум у Бањалуци – „Мултиполарност као глобални тренд“ у организацији покрета „Одбрана Српске“ |

Вучић: Разочаран сам појединим градоначелницима и њиховим ставовима о солидарности између локалних заједница |

Тражила се столица више за предавање Миломира Марића; Мултимедијална сала у кругу Чајавеца пуна до посљедњег мјеста |

Ковачевић: Четири дана без Додика искоришћена да се створи хаос у Српској |

Данас сједница Предсједништва СНСД-а |

Шеранић: Повећању плата медицинским сестрама важан корак за све |

Званично отворена зимска сезона на Јахорини |

У НАТО бомбардовању коришћени најсавременији типови оружја

08/09/2021

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић рекао је Срни да је за вријеме НАТО бомбардовања Српске погинуло најмање седам цивила, 46 бораца и пет људи на радној обавези, а у нападима су коришћени најсавременији типови оружја и муниција са осиромашеним уранијумом.

 

Милорад Којић

 

Којић је навео да је у периоду трајања напада, од 30. августа до 14. септембра 1995. године, рањен најмање 21 цивил и 98 бораца Војске Републике Српске /ВРС/.

„Ово није коначан број и још се ради на комплетирању података за жртве које се помињу у више извора“, истакао је Којић.

Према његовим ријечима, истраживање је потврдило да су у нападима на Републику Српску коришћени најсавременији типови оружја, да је причињена огромна материјална штета, али да су највеће посљедице сурове НАТО кампање људске жртве.

„Утврђено је, неспорно, да је коришћена муниција са осиромашеним уранијумом, те да се најмоћнија војна сила на свијету отворено ставила на располагање једној од зараћених страна у сукобу“, рекао је Којић.

Он је додао да је на овај начин омогућена предност бошњачким и хрватским јединицама, које су кренуле у општу офанзиву на српске положаје, што је, у крајњем случају, довело до масовног прогона Срба са окупираних дијелова територије Републике Српске.

Којић је навео да се до података дошло систематичним истраживањем и прикупљањем документације из више извора, а сви подаци су наведени у публикацији „Намјерном силом на Републику Српску“, коју је Центар објавио 2017. године на београдском Сајму књига.

У операцију „Намјерна сила“ било је укључено више од 5.000 војника НАТО-а из 15 држава, 400 летјелица, укључујући 222 борбена авиона. Бачено је 1.026 бомби, од чега је 708 вођених, док је укупна тежина баченог експлозива око 10.000 тона.

Осим дејстава НАТО авијације, истовремено су дејствовале и Снаге за брза дејства са положаја на Игману, и то по циљевима у околини Сарајева.

Према подацима Центра, прво дејство НАТО авијације на ВРС је забиљежено 28. фебруара 1994. године. Ловци НАТО авијације су напали четири авиона ВРС, а тада су погинула три пилота ВРС.

Приликом бомбардовања положаја ВРС у околини Горажда, 11. априла 1994. године, погинула су три припадника ВРС.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести