08/09/2021
Којић је навео да је у периоду трајања напада, од 30. августа до 14. септембра 1995. године, рањен најмање 21 цивил и 98 бораца Војске Републике Српске /ВРС/.
„Ово није коначан број и још се ради на комплетирању података за жртве које се помињу у више извора“, истакао је Којић.
„Утврђено је, неспорно, да је коришћена муниција са осиромашеним уранијумом, те да се најмоћнија војна сила на свијету отворено ставила на располагање једној од зараћених страна у сукобу“, рекао је Којић.
Он је додао да је на овај начин омогућена предност бошњачким и хрватским јединицама, које су кренуле у општу офанзиву на српске положаје, што је, у крајњем случају, довело до масовног прогона Срба са окупираних дијелова територије Републике Српске.
Којић је навео да се до података дошло систематичним истраживањем и прикупљањем документације из више извора, а сви подаци су наведени у публикацији „Намјерном силом на Републику Српску“, коју је Центар објавио 2017. године на београдском Сајму књига.
Осим дејстава НАТО авијације, истовремено су дејствовале и Снаге за брза дејства са положаја на Игману, и то по циљевима у околини Сарајева.
Према подацима Центра, прво дејство НАТО авијације на ВРС је забиљежено 28. фебруара 1994. године. Ловци НАТО авијације су напали четири авиона ВРС, а тада су погинула три пилота ВРС.
Приликом бомбардовања положаја ВРС у околини Горажда, 11. априла 1994. године, погинула су три припадника ВРС.
06/12/2024