28/08/2021
Предвиђа се и пакет стимулативних мјера за приватни сектор. Закон ће у Српској, због уставног уређења, претрпјети благе измјене у односу на текст закона у Србији.
Не због репресије, већ због олакшица које Закон предвиђа за приватни сектор и то кроз могућност измјене републичких и прописа јединица локалне самоуправе. Након усвајања закона, културне манифестације имаће лого исписан на ћирилици уколико се финансирају јавним средствима.
– Ако законом покажемо да нам је значајан српски језик, показаћемо да је потребно и битно учити српски језик па ћемо од овог закона кренути на питање каква нам је настава српског језика, колико имамо часова – рекао је Срето Танасић, предсједник Одбора за стандардизацију српског језика при Српској академији наука и умјетности.
Језик и писмо вриједно су нематеријално културно насљеђе. Представља и опште добро за Републику јер пружа осјећај идентитета српског народа, али се и штити његова културна вриједност. Управо је због овог и покренута процедура за усвајање Закона о заштити српског језика и ћириличког писма и у Републици Српској и у Србији.
– Мислим да је то одличан потез, поготово што Република Српска и Србија сарађују на том питању, питању језичке политике, што нису одавно чиниле. Ми имамо веома сложену ситуацију у смислу постојања три језика и два писма у уставном смислу. Мислим да не треба и да није могуће преписати рјешење из Србије. Није ни потребно улазити у расправу коришћења писма других народа – истакла је Александра Савић, предсједница Удружења лектора Републике Српске.
– Ако смо и у чему подударни, онда је то језик, писмо и вјера – каже Ковачевић.
Све републичке институције, јавна предузећа, школе и факултети, као и привредна друштва са већински јавним капиталом и удружења која дјелују на националном и међународном нивоу, требало би убудуће у свом раду да употребљавају српски језик и ћириличко писмо.
– Сматрам да постоје неки начини који су више стимулативни него обавезујући да се ћирилица више промовише, његује и заштити – изјавила је Савићева.
– Нема ништа природније и нормалније него да један народ регулише своје право на језик, писмо и све оно што иде с тим јединствено и не треба ту нико да види разлику – изјавио је Милорад Додик, српски члан Предсједништва БиХ.
Закон о заштити српског језика и ћириличког писма скупштине Републике Српске и Србије требало би да усвоје 15. септембра, на Дан националног јединства.
06/12/2024