НОВОСТИ

Кецмановић: Одлуке Уставног Суда БиХ би требало игнорисати

31/05/2022

Политиколог Ненад Кецмановић оцијенио је у изјави за Срну да би одлуке Уставног суда БиХ убудуће требало игнорисати и престати придавати им значај.

 

Ненад Кецмановић (Фото: TANJUG/ JADRANKA ILIC)

 

– Само дајемо значај нечему што би требало напросто игнорисати. Не објавити у Службеном гласнику Републике Српске! Не информисати у медијима! Не коментарисати у политичким иступима! Не враћати се милион пута на исте теме! Понашати се као да се ништа није догодило. Не губити вријеме и енергију, него радити оно што смо одлучили – сматра Кецмановић.

Он као добар примјер паметног реаговања истиче однос према 9. јануару датуму када Српска обиљежава Дан Републике.

– Уставни суд је одлучио да је неуставан, а Српска и даље слави рођендан 9. јануара. Уосталом, да су Срби 1992. питали Уставни суд у Сарајеву и „међународну заједницу“, Српска не би била ни створена. Да их питамо сада, 2022. године, пресуда би била да мора да се самоукине – наводи Кецмановић.

Он оцјењује да би Република Српска требало нешто да промијени у свом понашању према политичком Сарајеву и такозваној међународној заједници.

– Ми констатујемо да Кристијан Шмит није високи представник УН у БиХ јер није прошао одговарајућу процедуру у Савјету безбједности. А онда, ипак, коментаришемо његове извјештаје, изјаве и иступе иако нас уопште не би требало да се тиче шта мисли и ради „један њемачки туриста“. На тај начин ми му и не хтијући дајемо политички значај који му не припада, а не бисмо требали ни због Русије и Кине чијим негативним гласовима није изабран – наводи Кецмановић.

Он сматра да због прихватања расправе са муслиманским Сарајевом, представницима ЕУ, САД, Велике Британије и НАТО поводом доношења у Народној скупштини Републике Српске резолуције о враћању отетих дејтонских ентитетских надлежности „испада да ни ми сами нисмо сигурни у уставност и законитост наше резолуције и њену заснованост на Дејтонском споразуму“.

– Пружимо им прилику да полемишу, зановјетају, измишљају, обмањују, умјесто да им кажемо: „Писмени сте, па прочитајте шта пише у документима које сте сами написали, потписали и гарантовали“. И тачка! – наглашава Кецмановић.

Он сматра да је исто и са посљедњом одлуком Уставног суда БиХ односно са иностраним судијама које „држе контролни пакет“ за доношење одлука и никада нису пропустили да „пресуде у корист Бошњака“.

– Потврдило се то десетину пута и није потребно да се понови још стотину пута. Иностране судије су замјена за високог представника и бонска овлашћења, а под кринком политички независног домаћег правосуђа. Најзад, странци су Дејтонским споразумом предвиђени као привремено рјешење и орочени на десет година, па им је вријеме употребе истекло. И шта о томе има да се убјеђујемо – истиче Кецмановић.

Уставни суд БиХ утврдио је у четвртак, 26. маја, да поједине одредбе аката Народне скупштине Републике Српске које је оспорило 15 посланика у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ нису у складу са Уставом БиХ, због чега их је укинуо.

Одлучујући о захтјеву 15 чланова Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ за рјешавање спора између БиХ и Републике Српске, Уставни суд БиХ утврдио је да постоји спор у вези с доношењем оспорених одредаба декларације и закључака Народне скупштине Републике Српске о враћању пренесених надлежности са БиХ на Српску у области правосуђа, одбране и безбједности, индиректног опорезивања и других питања.

Остале Вијести