02/11/2021
Он је нагласио да у том погледу имају подршку највиших званичника Републике Српске.
– Процес тражења несталих лица српске националности у потпуном је застоју од формирања Института за нестала лица БиХ 2008. године. Тражимо да се Институт у потпуности реформише или у супротном да се овај процес врати у надлежност Републици Српској – рекао је Лазић за Срну.
Коментаришући чињеницу да важећи тендер Тужилаштва БиХ за ексхумацију истиче данас, а још није расписан позив за нову набавку, чиме се понављају пропусти на које су ревизори упозоравали у посљедњих пет година, Лазић је рекао да Институт за нестала лица БиХ опструише ексхумације и идентификације српских жртава рата.
– Тужилаштво БиХ не издаје наредбе за ексхумације на локацијама за које се претпоставља да се налазе српске жртве рата, а таквих је велики број на Возући и Озрену гдје су муџахедини током протеклог рата починили стравичне злочине над српским војницима и цивилима – истакао је Лазић.
Он је рекао да Република Српска још потражује 1.652 погинула српска борца и цивила у протеклом рату, док се у три спомен костурнице у Бањалуци, Невесињу и Миљевићима налази 650 ексхумираних и неидентификованих посмртних остатака.
Тужилаштво БиХ је низ година занемаривало законску обавезу да услуге ексхумације спроводи прописаним начином по Закону о јавним набавкама.
Умјесто да услуге ексхумације набавља кроз Анекс два Закона о јавним набавкама, Тужилаштво БиХ је ранијих година користило директне споразуме, на шта је годишње трошило више од 300.000 КМ.
12/11/2024