НОВОСТИ

Развој националног идентитета и положај Републике Српске кроз туризам

20/09/2021

Република Српска има чиме да се похвали. Љепоте Српске су надалеко познате у свијету, а да ли су оне познате сваком грађанину Српске и да ли позната чињеница како су оне представљене у свијету? Зашто је туризам битан за национални идентит једног народа?

Туризам Републике Српске

Туристички потенцијал Српске не заснива се само на разноликости њеног природног, већ и културног насљеђа. Заштита, валоризација и ревитализација ових добара као и укљученост у туристичко тржиште је стратегијска основа за равој туристичке привреде, која је у Српској на добром путу.

Простор Републике Српске обилује богатом историјом, традицијом и духовним богатством. Препознати Републику Српску као дио велике свјетске историје је задатак који је Српска, чини нам се, одавно испунила.

Манастири у Републици Српској историјском вриједношћу и архитектуром убрајају се међу најљепше споменике  културе, а неки од њих су: Тврдош, Дужи, Херцеговачка Грачаница, Озрен, Ловница, Крупа на Врбасу, Липље, Ступље и многи други…

Када је у питању еко и етно туризам, издвојићемо: Еко – центар „Љекарице“, Етно село „Станишићи“ и Туристичко етно насеље „Краљевско село Котроманићево“. Ријека Јањ је изузетно богата пастрмком, а позната је по туристичкој атракцији Јањска острва.

Православни манастири у Републици Српској су културно-историјски споменици и духовна средишта на територији Републике Српске и налазе се под ингеренцијама Српске православне цркве. Они представљају и туристичку понуду Републике Српске. Православни манастири у Републици Српској по својој старости варирају од предосманског периода, па до модерног доба. Манастири су културно-историјско богатство Републике Српске и као такви су под заштитом Завода за заштиту културно историјског и природног насљеђа Републике Српске.

Потенцијал православних манастира у Републици Српској препознали су и градови чијој територији манастири географски припадају. Тако у градовима широм Српске при туристичким организацијама имамо понуду обиласка православих манастира.

Кроз православне манастире и богато историјско насљеђе Српска привлачи туристе из различитих дијелова свијета, који уз природне љепоте Српске презентује српско историјско насљеђе, што доводи до препознавања националног идентитета Републике Српске и њених грађана.

Када говоримо о културно-историјском и природном насљеђу природа као добро од општег интереса за Републику Српску ужива посебну заштиту у складу са Законом о заштити природе („Службени гласник Републике Српске“ бр. 20/14) и посебним прописима. Овим Законом, уређују се заштита и очување природе, биолошке и геолошке разноврсности као дијела животне средине.

Према подацима из Регистра заштићених природних добара на дан 31.12.2020. године, у Републици Српској правну заштиту има 27 подручја природе, који су проглашени у складу са одредбама Закона о заштити природе („Службени гласник РС“, бр. 20/14). Површина под заштитом износи 48.822,63 хектара што је процентуални удио од 1,98 % територије Републике Српске. Заштићенo је 27 подручја: два резервата природе, три национална парка, 14 споменика природе два заштићена станишта, три парка природе и три подручја са одрживим коришћењем природних ресурса. У 2020. години, број заштићених подручја је увећан за један – Парк природе „Орјен“, чија површина износи 16.715,83 хектара. Процентуално, укупна површина заштићених подручја Републике Српске повећана је за 0,68 %.

Министарство трговине и туризма Републике Српске у складу са својим уставним надлежностима и законима припрема нову Стратегију развоја туризма Републике Српске од 2021. до 2027. године на принципима одрживог развоја, рекли су из Одјељења за европске интеграције Министарства трговине и туризма Републике Српске.

Улагања у здравствени туризам због квалитетног медицинског кадра и повољних цијена медицинских услуга (здравствене услуге међу најконкуретнијијим у региону: денталне услуге, естетска хирургија, офталмолошке услуге и др). Најмодернија фабрика лијекова у региону је примјер успјешног улагања у овој области.

Да су институције Републике Српске препознале важност туризма и презентацију Српске у свијету говори видео запис „Ништа пуно, али пуно више“ у организацији Туристичке организације Српске. ВИДЕО је побрао симпатије публике и освојио награду на фестивалу у Лос Анђелесу, а презентован је у више градова свијета, између осталих Мадриду, Берлину, Риги.

Колико је Српска одмакла у свијету туризма најбоље говори број ноћења током 2019. године, када се свијет борио с пандемијом COVID 19.

Укупно је забиљежено 972.855 ноћења, од чега је 466.815 ноћења страних туриста.

Влада Републике Српске , током свјетске кризе изазване пандемијом Covid-19 обезбиједила је туристичке ваучере за грађане, угоститеље и туристичке агенције, који су се могли користити од 15. јуна 2020. године. То је увелико повећало број ноћења домаћих туриста, али привукло и стране туристе из региона и свијета.

Очување традиције и обичаја одређених подручја, промоција урбаног и руралног туризма, промоција природних љепота пут је који може да води економском наставку развоја сектора туризма и укупне економије. Кроз различите пројекте, туристички потенцијал природног, али и културног насљеђа Српске иде узлазном путањом, нарочито јер многе знаменитости Српске тек су на путу да добију заслужно мјесто у туристичкој понуди наше земље, а које су тренутно у процесу рестаурације.

 

Редакција

Остале Вијести