18/11/2024
Будимир је Срни рекао да за другу страну овај споразум и даље представља прелазну фазу коју она треба да дефинише, кроз асистенцију међународног фактора у БиХ, тврдећи да је тај документ застарио и да треба правити нову врсту односа у којима они треба да буду главни.
– Зато је свака прича о грађанској БиХ уствари унитаристичка прича о бошњачкој и исламској БиХ – оцијенио је Будимир.
Он је напоменуо да је Дејтонски споразум означио завршетак крвавог грађанског рата, да је ријеч о међународном уговору који је признат од свих великих сила тог времена, а којим је Република Српска потврђена као дио БиХ са посебним статусом.
– Оно што се послије тога десило у БиХ управо је та прича о конструкту БиХ као неког друштва које треба да занемари националне, етничке, конфесионалне и остале разлике и да се направи кроз неки концепт, који су Американци назвали `стејт билдинг`, нека вјештачка политичка заједница у БиХ – рекао је Будимир.
Управо због тога, указује Будимир, постоји идеологија унитаризације и било је одређених преношења надлежности искључиво од Републике Српске.
– Данас је Дејтонски споразум нешто о чему се прича кроз дух, кроз тумачења, кроз институције којих нема у Дејтонском споразуму а које га тумаче, кроз Уставни суд БиХ који је дејтонска категорија, а који је најзаслужнији да задњих година имамо кршење тог анекса /четири/ Дејтонског споразума који је Устав – констатовао је Будимир.
Он је нагласио да Дејтонски мировни споразум предвиђа стране судије у Уставном суду БиХ као одређену прелазну фазу у постратном периоду док се не консолидује и не постигне консензус о функционисању овог суда.
– Стране судије су и данас главни актери јер је Уставни суд и политичка институција зато што је Устав највиши правни и политички акт – истакао је Будимир.
Пуних 28 година навршиће се 21. новембра од парафирања Општег оквирног споразума за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.
Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.
06/12/2024
Коментари
Пошаљи коментар