01/06/2024
Букејловић је за Срну оцијенио да је веома важно створити што боље услове за развој пуног потенцијала дјеце јер је сваком дјетету потребна подршка породице и заједнице у којој одраста.
– Када је ријеч о дјечијим правима, никада не можемо рећи да је посао завршен. Сходно томе, Министарство правде увијек ће бити на располагању и дати пуни допринос остварењу овог циља – рекао је Букејловић поводом Међународног дана дјетета.
Он је нагласио да родитељи и друштво дијеле одговорност за обезбјеђење и остваривање права дјеце, те да сви треба да буду усмјерени, како на спречавање кршења или злоупотребе права дјетета, тако и на унапређење њихових права.
– Сваки одрасли појединац и група у друштву имају свој дио одговорности у заштити и унапређењу права дјетета – поручио је Букејловић.
Букејловић је навео да су права дјетета садржана у бројним уговорима и међународним документима и треба их поштовати ради добробити дјеце.
– Као што свака особа има своја права која су уређена законом, тако и дијете има права која је држава дужна да спроводи. Дјеца треба да буду свјесна права која имају, а самим тим и да знају препознати некога да затраже помоћ ако примијете да се њихова права крше – истакао је Букејловић.
Он је нагласио да се дјечија права заснивају на потреби сваког дјетета да испуни своје потенцијале, додајући да су дјеца активни чланови заједнице чије жеље, потребе и мишљења треба уважавати.
– Дјечија права заузимају посебну категорију људских права. Права дјетета утврђена су Конвенцијом УН о правима дјетета која прописује универзалне стандарде који обезбјеђују заштиту дјетета од свих облика дискриминације или кажњавања, те поштовање и афирмацију права дјетета без дискриминација по било којем основу – рекао је Букејловић.
Он је навео да свака држава, па тако и Република Српска, настоји да успостави систем за заштиту који би обезбиједио да се права дјетета уживају у што већој мјери.
– Влада Републике Српске континуирано ради на побољшању закона и подзаконских прописа који регулишу и имају у својој надлежности остваривање и заштиту дјечијих права – истакао је Букејловић.
Он је додао да Министарство правде Републике Српске, у складу са својим овлаштењима, активно ради на очувању и унапређењу права дјеце и њихове добробити.
– У Породичном закону чији је обрађивач Министарство правде, унапријеђени су постојећи и уведени нови модели заштите дјетета и породице у свим аспектима који се тичу хранитељства, усвојења, старатељства и развода бракова. Посебна пажња је посвећена интересима дјетета, због чега је прописано да родитељи и остали чланови породице не смију дијете подвргавати понижавајућим поступцима, душевном и тјелесном кажњавању, односно злостављању – рекао је Букејловић.
Он је навео да је циљ измјена и допуна закона, које су усвојене у марту по хитном поступку, био додатна заштита имовинских права и интереса дјетета.
Међународни дан дјеце званично се обиљежава 1. јуна од 1950. године.
15/04/2025