НОВОСТИ

Додик честитао Дан примирја: Срби увијек били на страни побједника

11/11/2024

Предсједник Републике Српске Милорад Додик честитао је свим Србима Дан примирја у Првом свјетском рату који се обиљежава у знак сјећања на 11. новембар 1918. године када је у француском граду Компјењу потписано примирје, чиме је окончан Велики рат, најразорнији који је свијет до тада видио, истакавши да је српски народ и у том рату, као и увијек кроз историју, био на страни праведника и антифашиста, а никада окупатора и освајача.

– У свим протеклим ратовима, а што историјске чињенице неспорно потврђују, српски народ је био жртва тираније и окупације. Многи освајачи су кидисали на српску земљу и српски народ са жељом да нас покоре и униште. Оно на шта можемо и треба да будемо бити поносни јесте да смо увијек били на правој страни, страни патриота и побједника, а не тирана – истакао је Додик поводом обиљежавања Дана примирја у Првом свјетском рату.

 

Предсједник Српске је нагласио да су се Срби у Великом рату борили за ослобођење не само свог народа, већ свих поробљених јужнословенских народа увјерени да слободу доносе и њима.

 

Додик је навео да је српски народ вијековима свој на своме, дочекивао је и испраћао многе империје од Отоманске до Аустро-угарске, од њемачке фашистичке окупационе силе, НДХ, па до неке такозване армије БиХ, и увијек, нажалост уз велике жртве, излазио као побједничка страна и градио своју државу из пепела, али је градио и изградио.

 

– Као што Наталијина рамонда, цвијет феникс, симболизује побједу српског народа у Првом свјетском рату, могу слободно рећи да она симболизује и васкрсење српског народа који се увијек као феникс диже из пепела и наставља путем побједе, слободе и развоја – закључио је Додик.

 

Дан примирја у Првом свјетском рату обиљежава се у знак сјећања на 11. новембар 1918. године када је у француском граду Компјењу потписано примирје, чиме је окончан Први свјетски рат.

 

Симбол овог празника је цвијет Наталијине рамонде која симболизује пут од пораза до побједе и васкрсење српске војске и државе 1918. године.

 

Овај цвијет познат је и као цвијет феникс, а осим њега на амблему је и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвијета у знак сјећања на војнике који су прошли албанску голготу.

 

Амблем Наталијина рамонда се носи на реверу уочи и на Дан примирја 11. новембра.

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести