08/11/2024
Овај бизнисмен из Чикага рекао је да су у Трамповом тиму били одушевљени гестом предсједника Додика јер је, каже, једини државник, осим мађарског Виктора Орбана, који је отворено подржао Трампа у кампањи и први који му је честитао на побједи.
Ристић, који је америчку изборну ноћ провео у друштву новог америчког предсједника и његових најближих сарадника у Вест Палм Бичу на Флориди, показао је писања српских медија о изборима у Америци људима из Трампове кампање, који су послије то преносили на друштвеним мрежама.
– Показао сам им извјештаје из српских медија који су пратили изборе даноноћно и они просто нису могли да вјерују да у једној далекој земљи постоји толико интересовање за америчке изборе, као и да је тако велика подршка Трампу. Поготово када су видјели да је у Бањалуци организовано славље и да предсједник Додик, који је под америчким санкцијама, држи у рукама америчку заставу, а на глави МАГА качкет – рекао је Ристић за „Србијен тајмс“.
Ристић је рекао да је Додиков позив допринио да многи наши људи изађу и гласају, што је велика ствар, као што је, каже, велика ствар да се у Републици Српској, земљи чији је народ много пропатио због политике неких претходних америчких администрација, слави уз махање америчким заставама, и да бањалучка Палата Републике сија у америчким бојама.
Он сматра да је све што се дешавало на Флориди, као и претходних мјесеци у кампањи гаранција да ће Србија, Република Српска и српски народ са обје стране океана имати шансу да наредне четири године унаприједе односе са САД и да се српски глас боље чује у Вашингтону.
– Први пут смо као српска заједница наступили тимски и као прва наша организована делегација МАГА Срби урадили велику ствар. Сада сви, од предсједника Трампа па надаље, људи из његовог тима, његова породица, одлично знају колико су Срби допринијели његовој побједи, финансијски, нашим гласовима у кључним свинг државама, али и медијски. Били смо у прилици да разговарамо са Трампом и да му лично пренесемо ту подршку и сигуран сам да ће он знати то да цијени. Шанса је ту и треба је искористити – истакао је Ристић.
Он је нагласио да сада треба наставити са активностима.
– Срби су протеклих деценија правили грешку зато што се нису ангажовали у политичком животу Америке. Сада смо ту грешку исправили, али треба радити даље. Ми као амерички грађани српског поријекла морамо пронаћи начина да српске интересе ускладимо са америчким и да се изборимо за један фер однос, који нисмо имали прије. Добра ствар је што је историјски тренутак повољан. Срби су до сада били жртве глобализма, а наредне четири године имаћемо Бијелу кућу која не подржава глобализам. Ови избори су показали да већински српски и већински амерички народ подржавају исте принципе, што је веома важно – рекао је Ристић.
Он је истакао да је српска дијаспора у САД учинила први, велики корак у приближавању Србије и Америке.
– Али, ништа не долази преко ноћи и аутоматски, поготово када је у питању спољна политика САД. Надам се да ће наши политичари у Србији и Републици Српској, предсједници /Србије Александар Вучић/ Вучић и Додик, знати шта да раде убудуће, да ће бити упорни и искористити тренутне односе снага – рекао је Ристић.
Он јаже да притом не мисли да ову ситуацију треба искористити на штету других народа на Балкану, већ радити на томе да свима буде боље и да се тензије смире.
– Као неко ко долази из Републике Српске, сматрам да је стабилност БиХ свима у интересу. А чињеница да САД више неће бити свјетски полицајац омогућиће и другим народима, па и српском, да узму судбину у своје руке – констатовао је српски бизнисмен из Чикага и члан покрета МАГА Срби.
Говорећи о санкцијама Додику, Ристић је рекао да је политика вјештина могућег и да се нада да ће, након година сукоба са америчким амбасадором у БиХ, америчка застава која се вијори у Бањалуци представљати прекретницу, односно прилику да до ње дође.
– Али, то ће бити дуг и мукотрпан процес. Стејт департмент је гломазан апарат у коме се није много мијењало од 1990-тих година, када су Срби били лоши момци. Српски народ у Републици Српској је доста пропатио због претходне америчке политике, постоји неповјерење, али сада су се стекли услови да се ствари покрену у позитивном смеру и ја не сумњам да ће до тога доћи – рекао је Ристић.
Ристић је навео и да је једном приликом испричао Трампу своје животно искуство, како су се Срби у БиХ борили против 3.000 муџахедина, док су Си-Ен-Ен и амерички медији Србе приказивали као лоше момке.
– И како су два муџахедина који су били у кампу `Ел муџахедин` у близини Завидовића, на имању мог покојног дједа, Ал Михдар и Ал Хазми, само неколико година касније отели авион `Америкен ерлајнса 77`, са којим су се 11. септембра закуцали у Пентагон – рекао је Ристић.