НОВОСТИ

Докле је правосуђе у БиХ спремно да тоне у политички монтираном процесу против предсједника Српске?

25/12/2024

Докле је правосуђе БиХ спремно да тоне у политички монтираном процесу против предсједника Српске Милорада Додика и директора службеног Гласника Милоша Лукића осликано је у правничким преседанима и сарајевским смицалицама.

 

 

Најновији су уштимана фарса око наводног вјештачења документације о здравственом стању предсједника Српске.

И док се још чека одговор Суда за изузеће контроверзног вјештака Хариса Вранића, судија Сена Узуновић заказује наставак процеса за претпосљедњи дан у години.

Сарајевски хистерични пресинг против предсједника Српске и директора Службеног гласника досеже кулминацију.

Ни десет дана након оперативног захвата којем је свједочио цијели регион, судија Сена Узуновић заказала је рочиште.

У међувремену од свог ратног саборца Хариса Вранића експресно добила „потврду“ да се предсједник Српске „довољно“ опоравио да лагодно путује од Бањалуке до Сарајева и присуствује вишечасовним рочиштима.

Под тежином објективних разлога, невољно али ипак, рочиште је пролонгирала пуних пет дана.

– Овакву брзину, морам признати да нисам никада имао у својој пракси. Зашто неко ко хоће да буде објективан и непристрасан, а то мора да буде Суд – на овај начин огољава своју позицију, и на овај начин шаље сасвим другачију поруку – хоћемо да то завршимо што прије? То је нешто што по мени није добра порука у једној узаврелој атмосфери, јер ово суђење хтјели ми то признати или не, јесте прије свега политичко суђење – рекао је Миодраг Стојановић, адвокат.

Политички процес није непознаница бх. правосуђу. Но, први пут је конструисан, апсурдно, али због тога што је поштована уставна и законска обавеза, а игнорисане неоколонијалне писаније пропалог кандидата за високог представника.

– Предсједник Републике је политичка институција, то је државни орган власти и радње које предузима, предузима у том својству вршећи своје надлежности и не може се посматрати једноставно као да се кривични поступак води против било којег грађанина – истакао је Горан Марковић, декан правног факултета у Источном Сарајеву.

Поступак против предсједника Српске сарајевским скутоношама „нацртали“ су Кристијан Шмит и његови западни шаптачи, којима вријеме у БиХ „цури“.

И објаснили нелегитимни како да се легитимном забрани обављање дужности, Народној скупштини да изгласава законе који нису по жељи Шмита и сатрапа, Службеном гласнику да објављују акте, бирачком тијелу да гумицом избришу изборну вољу… Или једноставније, да разоре републичке институције и понизе српске бираче.

– Ако се на такав начин могу људи склањати из политичког и друштвеног живота, онда то сутра може бити било ко. Дакле, поента је у антиципацији да није битно да ли се ви с неким слажете или не, него је поента да ви препознајете образац по којем ће се ствари убудуће дешавати у БиХ – нагласио је Војислав Савић, политиколог.

Образац за који би већ требало да се припреме и сви остали Шмиту непослушни ентитетски званичници, градоначелници и начелници, па даље до предсједника мјесних заједница и кућних савјета.

Дакле, сви који не поштују самовољу појединаца са запада, поруке су које стижу и из комшилука.

– Овдје се у ствари суди цијелом српском народу. И то је оно што српски народ мора да схвати. Врло је важно да и Хрвати, чак и Бошњаци подрже Додика у овом процесу зато што је ово једно безвлашће. Не може се један приватни грађанин понашати као колонијални управитељ БиХ. Ми смо се из таквих времена прије 100 година извукли – казао је Горан Шарић, историчар и теолог из Хрватске.

Шмитов покушај неоколонијалног управљања у БиХ кроз монтирани судски процес, јасан је, чини се свима осим антисрпски настројеном Сарајеву и српској опозицији.

Посљедњи у завршном ударцу дрвеним чекићем официра – судије Сене Узуновић виде шансу за ускакање у неку послушничку фотељицу.

Да ли је само због тога изостала подршка у Народној скупштини Републике Српске?

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести