НОВОСТИ

Европски парламент затражио санкционисање Милорада Додика; Резолуција није правно обавезујућа

18/01/2023

Посланици Европског парламента усвојили су резолуцију у којој од БиХ и Србије траже усклађивање спољне политике. Позвали су и чланице Европске уније да уведу санкције предсједнику Републике Српске Милораду Додику.

 

Европски парламент

Европски парламент

 

Европски парламент показује немоћ, порука је Милорада Додика. Каже да ће наставити да доноси одлуке уз поштовање свих правних аката Републике Српске и БиХ.

У Српској не могу бити санкционисани људи који имају подршку свог народа за политику због које су изабрани, рекао је Предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић.

На дневном реду Европског парламента поново санкције Милораду Додику. У резолуцији, чији је аутор предсједник Комитета за спољне послове ЕУ Нијемац Дејвид Мекалистер, позива чланице ЕУ да санкционишу Додика због, како наводи, угрожавања територијалног интегритета и суверенитета.

– Позивамо на усвајање циљаних санкција против дестабилизујућих актера у БиХ, укључујући и оне које угрожавају њен суверенитет и територијални интегритет, посебно Милорад Додик – навео је Мекалистер.

Но, бриселска политика кажњавања све је мање популарна. За разлику од, симболично, 17. фебруара прошле године, за санкције је овај пут гласало готово стотину парламентараца мање.

Због политике коју водим нико није страдао, каже Додик. У питање није довео територијални интегритет БиХ, нити европски пут, па је, истиче, изненађен шта је инспирисало европарламентарце да траже санкције.

– Бирам да одлучујем слободно и према својој савјести, да поштујем све правне акте Републике Српске и БиХ. Ако због тога треба да будем кажњен нека будем, али бар да се јасно каже и зна да сам кажњен јер сам мислио својом главом, поштовао Устав и руководио се националним интересима – поручио је Додик.

За предсједника Србије Александра Вучића закључци Европског парламента су омча око врата Србији.

– Они траже да осудимо и санкционишемо оне који подржавају сецесију, ваљда дијелове КиМ и дијелове БиХ. Они који су бомбардовали једну земљу и извршили насилну сецесију. И ви то када читате да не повјерујете. И онда читате дио медија: “Омча око врата Вучићу”. Па није, то је омча за цијелу земљу – истакао је Вучић.

Међутим, за Додика посљедица нема јер резолуција Европског парламента није правно обавезујућа.

Политичку снагу и извршну функцију нема без Савјета ЕУ. А одлука тражи консензус министара у Савјету ЕУ, који је, кажу познаваоци прилика, у домену фантазије.

– Апсолутно је немогуће да ће се десити због разједињености самих чланица ако знамо да се одлуке морају донијети једногласно, консензусом унутар 27 чланица и њихових шефова држава и Влада. То је немогуће да се оствари тако да ће ова резолуција остати у домену писања у медијима – изјавио је магистар међународних односа и дипломатије Лучиано Калужа.

Да консензуса неће бити гарантује Мађарска. И на сједници Европског парламента, мађарски посланик упозорио је колеге да будуће извјештаје базирају на истини.

– Скренуо сам пажњу колегама да текстови Европског парламента треба да буду утемељени на фактима и реалности, а не на политичким идеолошким замислима – истакао је мађарски посланик у Европском парламенту Андор Дели.

Западним силама није у интересу мирна БиХ. Упућени тврде да настоје да је држе у сталној нестабилности како би, првенствено, са политичке сцене уклонили Додика.

Унији се жури да би БиХ, са већ кандидатским статусом, лакше условљавали. А то им не иде од руке јер је Запад, прије три мјесеца, добио поруку народа на изборима.

– Група парламентараца која дуже вријеме директно ради против интереса Срба и Српске, овим чином још једном показује додатно своју фрустрацију на консзистентну политику Републике Српске коју Српска и њени лидери воде према спољном свијету. Кад год немају политички одговор према политичарима или процесима посежу за санкцијама, да казнимо и да га уклонимо са политичке сцене – навео је шеф Представништва Републике Српске у Бриселу Марио Ђурагић.

– Европске интеграције оне су колико потребне становништву који живе овдје потребне ЕУ, с друге стране потребније ЕУ како би ЕУ могле да ограниче и обиљеже свој простор и геополитички и финансијски и безбједоносно – поручио је Калужа.

Ако ЕУ има жељу да некога санкционише због угрожавања суверенитета и територијалног интегритета, нека почну од Кристијана Шмита и страних судија у Уставном суду БиХ , поручују из СНСД-а.

– Страни представници који умјесто грађана и њихових демократских представника константно доносе одлуке и то одлуке које су веома често супротне Уставу БиХ и Дејтонском мировном споразуму. Када буду разговарали са нама увидјеће да су наши аргументи засновани на Дејтонском мировном споразуму и Уставу ове земље – рекао је портпарол СНСД-а Радован Ковачевић.

И према Србији захтјеви из Брисела. Од Београда траже да усклади спољну политику са Унијом, посебно с политиком санкција Русији.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести