24/09/2024
“Иначе, трансплантација пацијената у Бјелорусији започела је захваљујући активностима ФЗО Српске, будући да БиХ није дио Еуротрансплант мреже, па наши осигураници кадаверичну трансплантацију теже могу да остваре у земљама Европске уније. Управо због тога да би обезбиједили доступност ове здравствене услуге пацијентима из Српске, у протекле три године, од стране Фондa предузети су интензивни напори да се омогући трансплантација за наше пацијенте у Бјелорусији“, наводи се у саопштењу ФЗО.
Како се додаје у саопштењу, управо као резултат те сарадње протекле седмице делегација Научно-истраживачког центра за хирургију, трансплантацију и хематологију из Минска била је у посјети Универзитетско клиничком центру Републике Српске.
„На састанку, на којем су присуствовали и представници ФЗО Српске, разговарано је о унапређењу сарадње између здравствених центара, динамици слања пацијената из Републике Српске, а конкретизовани су и даљи кораци који се односи на развој трансплантације и омогућавање још боље доступности ове услуге нашим осигураницима у иностранству“, наводи се у саопштењу.
Из ФЗО Српске подсјећају да трансплантацију органа за осигуранике Фонд здравственог осигурања Српске финансира у потпуности, уколико се ова услуга ради у установама са којима ФЗО Српске има потписане уговоре, било да се ради у Српској, односно на УКЦ-у Српске или у установама изван Српске са којима Фонд има уговор, као на примјер Србија.
„Наиме, лица којима се трансплантирају органи су ослобођена плаћања партиципације, као и даваоци органа и њихову здравствену заштиту у потпуности финансира ФЗО Српске. Дакле, осигурана лица ФЗО Српске могу да остваре право на лијечење и у установама изван Српске, са којима Фонд има потписан уговор онда када њихово лијечење није могуће спровести у нашим здравственим установама, односно када наше установа, тачније УКЦ Српске дају приједлог да се лијечење обави у некој од установа изван Српске“, додаје се у саопштењу.
Шта је са обећањем: Колико је запослених у Градској управи?
Шта је са обећањем: Колико је запослених у Градској управи?
Истичу, да ако лијечење није могуће обавити ни у установама изван Српске са којима Фонд има уговор, тада је могуће остварити право на лијечење и у другим установама у иностранству са којима Фонд нема уговоре.
„Напомињемо да ФЗО Српске у потпуности финансира и лијекове које користе осигураници са трансплантираним органима, односно њихову цјелокупну здравствену заштиту. Такођер, Законом о обвезном здравственом осигурању дефинисано је и да се плата за вријеме боловања осигураника који су трансплантирани исплаћује у пуном износу, дакле, 100 одсто“, додаје се у саопштењу.
04/10/2024
01/10/2024
Коментари
Пошаљи коментар