29/08/2024
Граорчева је подсјетила да је Орић са својом групом сијао смрт у селима Подриња, у Сребреници и Братунцу.
– Скоро да нема куће која није завијена у црно због злочина које су починили у звјерском пиру 1992. и 1993. године, а више од 3.000 Срба је убијено на најмонструозније начине и сад треба гледати Орића као “хероја” – навела је Граорчева.
Она је оциејнила и да серија није ништа ново, ни изненађујуће и да је било само питање дана када ће се чути о томе, те упитала да ли је Сакиб Махмуљин сљедећи о којем ће Турци снимати филм?
– На дохват руке им је, може и сам да глуми. Или је вријеме да се коначно испоручи БиХ гдје треба да заврши у затвору. Да није трагично било би смијешно – оцијенила је Граорчева.
Она је истакла да треба имати на уму чњенице да све оне жртве и ритуално убијани Срби одсијецањем глава нису исмишљени, већ стварни борци који су бранили нејач, огњиште и родну груду од помахниталих муџахедина који су дошли ко зна одакле и ко зна зашто и за које циљеве.
– На тој светој планини Озрен, коју одбјегли злочинац Махмуљин врло добро зна и као и камп у којем су у највећим мукама убијани заробљени српски борци и цивили, и данас су расуте кости 126 Срба које нису достојно сахрањене, идентификоване, а породице нису пронашле потребан мир – истакла је Граорчева.
Она је навела да је и данас непозната судбина и не зна се гдје су премјештена тијела несталих Срба са Озрена.
– И сутра ћемо се сјетити тих мученика и свих 1.642 лица која и данас тражимо, у Петрову, код спомен-крста, на мјесту гдје је српско становништво изашло на ослобођену територију – рекла је Граорчева.
Она је навела да је ово још један случај исмијавања српских жртава.
– Не можемо их спријечити да снимају филмове, величају злочинце, али можемо се борити истином, ријечју и можемо учинити да истина о страдању допре много даље од наших граница – поручила је Граорчева.
Она је истакла да српска покољења морају да знају шта су Насер Орић и Сакиб Махмуљин радили на подручју Подриња и Озрена и да се онда не треба плашити да ће неки филм о тим злочинцима утицати на стварање комплетне слике о рату девесетих година.
Турска онлајн платформа “Табии” у продукцији турске националне куће ТРТ завршила је снимање серије о Насеру Орићу која ће ускоро бити емитована, а у чијем трејлеру се наводи да серија прати причу о “хероју који је промијенио ток рата у БиХ између 1992. и 1995. године”.
Коментари
Пошаљи коментар