25/08/2024
Служењем литургије у Цркви Успенија Пресвете Богородице, служењем помена народном трибуну и његовом оцу Герасиму, а потом уз богат културно-умјетнички програм, завршен је 59.Кочићев збор.
Одјеци Кочићевих ријечи чују се више од пола вијека. Кроз његова дјела нераскидивом везом повезани су језик, људи и отаџбина.
Сваке године у Стричићима се одаје почаст народном трибуну и писцу. Тако је било и ове године.
Служењем литургије, полагањем вијенаца на спомен плочу дато је до знања да ће Кочић и његова дјела вјечно живјети у српском народу.
– Градимо један јединствени културни простор. Кочић је поријеклом одавде, али је сахрањен у Алеји великана и то нас веже као једну нераскидиву спону – изјавила је министарка просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић.
Родна кућа Петра Кочића у Стричићима посебно је сјећање на овог писца. Посјетили су је званичници Српске и Србије, који су нагласили да је Петар Кочић за 39 година свог живота уткао једну идеју српском народу који и данас вапи за слободом јер је није остварио у потпуности.
– На нашој световној црквеној застави стоји четири С. Само слога србина спасава. То је знао и Петар Кочић и то нам је поручио још прије 147 година, дао нам је јасну поруку да се држимо слоге – нагласио је премијер Српске Радован Вишковић.
– То је резултат стремљења, храбрости које смо ми наслиједили, да чувамо писменост и храброст, и зато ће Република Српска и Србија увијек ту бити – поручио је предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.
Поручено је да само јединствен српски народ може корачати сигурно у будућност.
– Нама Србима је оставио једну важну ствар, замолио нас је да нешто чувамо увијек и нераскидиво, а то је да чувамо највеће вриједности живота – рекао је градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић.
А традиција је и народно зборовање које је настављено након званичног дијела манифестације, и којем се придружио и предсједник Српске.
Кочићев збор симбол је цијеле Републике који су посјетили бројни грађани, а није мали број ни туриста из региона. Многи су прешли хиљаде километара, да би се увјерили у знанемитости Кочићевог збора.
Традиционално, одржана је и борба бикова. У такмичарском програму за награду “Јаблан ” учествовало је око 40 грла.
– Учествовао сам са три бика, један је јуче испао, а два се данас такмиче. Свако се нада побједи, видјећемо – рекао је Радомир Шкрбић.
Већ од сутра институције Српске и Србије крећу у припреме за наредни јубиларни 60. “Кочићев збор”. А са овогодишњег јасно је поручено да би Срби сваки дан требало да живе онако како је живио Кочић и његови савременици – за слободу и јединство српског народа.
Коментари
Пошаљи коментар