НОВОСТИ

Кострешевић: Пријетња по безбједност БиХ долази из ФБиХ

20/11/2024

Директор Полиције Републике Српске Синиша Кострешевић рекао је да је терористички напад у Босанској Крупи, када је 14-огодишње дијете убило полицајца, само још једна потврда оног на шта из Српске указују годинама – да пријетња по безбједност цијеле БиХ долази из ФБиХ.

– Тај дио БиХ очигледно није спреман или неће да се суочи са тим – рекао је Кострешевић.

 

Он је оцијенио да је безбједносна ситуација у Српској, према тренутним показатељима, добра.

 

– Још од терористичког напада у Москви степен безбједности је подигнут на виши ниво и код нас. Ми у континуитету спроводимо те мјере, јер нажалост догађаји у свијету, али и код нас показују да не постоји апсолутна безбједност и да нема опуштања чак ни онда кад можемо да кажемо да стање безбједности добро – рекао је Кострешевић.

 

Он је истакао да је терористички напад на Полицијску станицу Зворник, када је убијен полицајац Драган Ђурић, а двојица полицајаца повријеђена, доказ да та пријетња постоји.

 

– Ми смо свакако много научили много из тог догађаја и у том смислу, прије свега у превентивно спроводимо низ активности свјесни потенцијалних опасности у БиХ и ван БиХ. Нажалост, чињеница да ни терористички напад у Зворнику није добио свој епилог у правом смислу ријечи, говори о томе како се проблем тероризма доживљава од једног дијела БиХ – рекао је Кострешевић.

 

Он је рекао да МУП Републике Српске не располаже подацима који би могли потврдити информације о некаквим камповима за обуку у Српској, а неколико пута су вршене провјере са свим службама, па и ОБА БиХ, али ниједна обавјештајна агенција ни у БиХ ни у региону није дала потврду таквих сазнања.

 

– Уколико неко заиста располаже неким подацима који се тичу безбједности у земљи, била би не само њихова одговорност, већ и законска обавеза да исте подијеле са полицијским агенцијама у БиХ – рекао је Кострешевић за портал „Провјерено“.

 

Кострешевић је рекао да су успостављање сарадње са Европолом и Контакт тачке БиХ за сарадњу били одскочна даска за активности на пољу борбе против организованог криминала, а само у посљедње три седмице биле су двије значајне акције „Вертиго“ и „Мозаик 2024“, једна усмјерен на спречавање трговине наркотицима, кријумчарење лица и прање новца, а друга на спречавање сексуалне злоупотребе дјеце на интернету.

 

Он је рекао да полицијски службеници из Српске имају интензивну и континуирану комуникацију са представницима Европола, што доприноси резултатима рада, јер организовани криминал није проблем само Републике Српске или БиХ, како то други фактори често желе да представе, већ проблем свих земаља.

 

– Евидентно је да смо јако пуно радили на основу података које смо добили кроз `Скај апликацију` од Европола и да смо ту процесуирали значајне криминалне групе, међу којима је било полицијских службеника. Европол је наш партнер у овим активностима. Прије неколико дана наши представници су боравили у Хагу гдје су се састали са руководиоцима оперативних јединица Европола и разматрали аналитичке експертизе одређених истрага и даље кораке у том правцу – рекао је Кострешевић.

 

Говорећи о предстојећим празницима, Кострешевић је рекао да је то још један изазов за полицију, јер док други славе, полиција ради.

 

– Чињеница је да у том периоду имамо појачано присуство наших држављана који живе у иностранству, више страних туриста, више прослава, те у складу са тим предузимамо и низ што превентивних, што репресивних мјера. Од контрола пиротехнике и у саобраћају, појачаног присуства на градским трговима гдје се окупљају грађани, до интензивне сарадње са инспекцијских и другим органима. Свакако да је ту кључна и сарадња са грађанима, јер оно што ми често понављамо, одговорност за безбједност није само на полицији, већ на свима нама – рекао је Кострешевић.

 

Кострешевић је честитао славу МУП-а – Свети Архангел Михаило свим припадницима Министарства и онима који славе Аранђеловдан, пожеливши да је сложно и у миру славе и у предстојећим годинама.

 

– Слава МУП-а – Свети Архангел Михаило је наш празник који нас увијек враћа и подсјећа на важност његовања традиције и везу са нашим прецима и зато бих још једном желио да истакнем значај свих наших колега, припадника Министарства који су живот дали у Одбрамбено-отаџбинском рату, али и оних који су страдали обављајући своје дужности у у овим послијератним годинама – рекао је Кострешевић.

 

Кострешевић је истакао да је за десет мјесеци ове године МУП Републике Српске надлежним тужилаштвима поднио 4.607 извјештаја против 5.154 физичких и правних лица, због основа сумње да су починила 5.588 кривичних дјела.

 

– Смањен је укупан број кривичних дјела за 4,1 одсто у односу на исти период 2023. године, а повећан је коефицијент укупне расвијетљености кривичних дјела, као и коефицијент расвијетљености по непознатом починиоцу. Имовинска кривична дјела су смањена за 15,3 одсто. Од тежих имовинских кривичних дјела, смањен је број тешких крађа за 16 одсто, разбојништва за 25,9 одсто и кривичних дјела у вези са отуђењем возила за 23,1 одсто. С друге стране, број откривених кривичног дјела привредног криминалитета /493/ је већи за 8,4 одсто, као и број спроведених финансијских истрага /34/ за 21,4 одсто – рекао је Кострешевић.

 

Причињена материјална штета, додао је он, настала извршењем кривичних дјела привредног криминалитета износи око 112,1 милиона КМ, а стечена противправна имовинска корист око 114 милиона КМ или више за око 93,6 милиона КМ.

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести