18/04/2023
Ковачевић је рекао да је јасна надлежност Министарства спољне трговине у Савјету министара, али за саму организацију пољопривредне производње и управљање том производњом надлежност је на ентитетима, а у ФБиХ је то подијељено још и на кантоне.
Он је истакао да су СНСД и Република Српска увијек били за подршку домаћој пољопривреди на начин да се забрани или ограничи увоз култура у периоду њиховог приспијећа у пољопривреди у БиХ, али, нажалост, из ФБиХ никада није постојала подршка за такве политике које су предлагане из Српске, на првом мјесту од актуелног предсједника Српске Милорада Додика, који је тада био премијер.
– То је ограничено Споразумом о стабилизацији и придруживању БиХ са ЕУ. Подсјетићу вас да смо 2016. године имали преговоре са ЕУ, да је Република Српска управо проблематизовала тада потписивање тог споразума због пољопривреде и ситуације у којој ће се наћи пољопривредници у Републици Српској и ФБиХ – навео је Ковачевић.
Он је подсјетио да је у БиХ долазио тадашњи министар пољопривреде Савезне Републике Њемачке Кристијан Шмит, те да је Република Српска водила преговоре са њим, објаснили му да ће пољопривредни произвођачи и у Српској и у БиХ доћи у неповољан положај јер неће бити у могућности да дају такве субвенције какве дају земље ЕУ и да ће домаћи пољопривредни произвођачи аутоматски бити у неповољном положају јер ће домаће тржиште бити отворено за произвођаче из земаља који ће моћи да, с обзиром на много значајније подстицаје, спусте цијену и да та цијена буде конкурентнија од оне код домаћих произвођача.
– Нажалост, ни тада није постојала подршка ФБиХ и дошли смо у позицију у којој се налазимо. Али, ми из Републике Српске ћемо увијек бити спремни да заштитимо домаће произвођаче и да ограничимо или забранимо из других земаља увоз оних култура у периоду њиховог приспијећа у пољопривреди у Српској и БиХ – истакао је Ковачевић.
Ковачевић је, реагујући на приједлог Шефика Џаферовића да се Савјет министара задужи да на сваких шест мјесеци разматра стање у пољопривреди у БиХ, рекао да је област пољопривреде у искључивој надлежности ентитета, због чега ће бити против оваквог закључка.
– Република Српска добро газдује пољопривредом. Аграрни буџет је повећан за 70 одсто и износи 180 милиона КМ, од чега 60 одсто одлази сада на подстицаје нашим пољопривредним произвођачима – истакао је Ковачевић.
Он је додао да у Српској не постоји необрађено земљиште.
– Напротив, у Републици Српској имамо проблем да се за оно земљиште које постоји као државно власништво Републике Српске јавља толико број људи да тражи концесију, те смо недавно имали и протесте јер су наши пољопривредни произвођачи били незадовољни начином на који је та државна имовина Републике Српске, пољопривредно земљиште, била распоређена пољопривредним произвођачима. Све у свему, надлежност пољопривреде је на Српској – рекао је Ковачевић.
20/09/2024