03/07/2025
Ковачевић је навео да су представници опозиције у Народној скупштини говорили о надлежностима икако је предједник Српске Милорад Додик у уводном обраћању о Приједлогу декларације о одбацивању иницијативе Владе Велике Британије и ЕУ о успостављању центара за мигранте у БиХ јасно нагласио да је питање миграција једна од надлежности БиХ, али да то не значи да Српска не може да има ставове о тој теми.
– Представници опозиције без обзира на то имали су потребу да нагласе како миграције нису у надлежности Српске. Желим да подсјетим да сам ја и све друге колеге делегати Народне скупштине Српске у Парламентарној скупштини БиХ и да се управо због тога тај заједнички орган зове тако јер је састављен од представника других скупштина, па и Народне скупштине Републике Српске. Све оно што јесте надлежност БиХ и све што може да постоји као могућност да се ми у Парламентарној скупштини изјашњавамо је нешто о чему треба да се изјашњава и Народна скупштина Српске и да нама као предстаницима Народне скупштине да смјернице и каже нам за шта то треба да се боримо – рекао је Ковачевић на конференцији за новинаре у Бањалуци.
Ковачевић је навео да му је због тога било ружно и тужно чути представнике опозиције како по сарајевском наративу говоре да нешто није надлежност Републике Српске.
– Нисам их чио, нажалост, када нама у Парламентарној скупштини на дневни ред дођу теме из области културе, пољопривреде, социјалног давања, здравства да се они огласе и кажу да то није надлежност БиХ, него тада ћуте! А знају да паметују и да кажу да нешто није надлежност Српске. Јесте надлежност нас који смо представници Републике Српске и који тамо представљамо ставове Српске – нагласио је Ковачевић.
Он је навео да се од опозиције могло чути да су читали одређене општепознате споразуме када је у питању тема миграција и проблем мигранске кризе.
– Али, као да намјерно нису жељели да разумију шта је поента ове декларације и шта је тренутно актуелна тема – рекао је Ковачевић.
Он је истакао да постоји званична информација из Велике Британије о којој су писали сви најрелевантнији медији те земље и о којима је јавно говорио премијер Велике Британије Кир Стармер да имају намјеру да одређени број безбједносно проблематичних миграната, који су били чланови терористичких организација или одређених милитантних, паравојних или криминалних група, да пошаљу у БиХ и Републику Српску.
– Отворено су људи о томе говорили и онда чујемо гласове овдје неких који кажу да је то измишљена тема!?! – нагласио је Ковачевић.
Он је подсјетио да је ријеч о безбједносно опасним особама из Ирана и Сомалије којима Велика Британија не може одобрити азил и не могу их депортовати у њихове земље, па за њих траже алтернативне локације.
– Као једну од алтернативних локација изабрани су БиХ и Републику Српску. Ми треба да ћутимо на то и да се не одласимо!? – упитао је Ковачевић.
Он се захвалио предсједнику Републике Милораду Додику и Народној скупштини Српске што су отворили ову тему и што су јасно рекли шта је став.
– Позивам посланике да подрже ову декларацију и да нама који смо представници Републике Српске и институција Српске, па и Народне скупштине Српске, да и ми можемо јасно представљати став Српске и јасно рећи да безбједносно опасне особе из Ирана, Сомалије, или било које друге земље које имају ту врсту планова не могу да буду послани у Српску и БиХ. То је нешто што је јако битно и треба већ једном да престанемо са тим да тако озбиљне теме, које могу на озбиљан начин да утичу на квалитет живот и безбједност грађана Српске, да их на тако јефтин начин политизујемо и на тај начин покушамо обезвриједити – рекао је Ковачевић.
Одговарајући на питање о демантију Амбасаде Велике Британије у БиХ којим тврди да није било никаквих разговора са представницима БиХ о наведеној теми, Ковачевић је поновио чињеницу да је управо британски премијер Стармер говорио о плану да се за одређен број миграната који су безбједносна пријетња нађе локација на коју би били измјештени, и у том контексту спомињао БиХ.
– Затим имамо изјаву министра иностраних послова у Савјету министара, једног од бошњачких лидера Елмедина Конаковића, који је рекао да ће улога Велике Британије у наредном периоду бити много значајнија. Затим, имамо састанак одређених политичких лидера, између осталог лидера странака опозиције из Српске, са министром иностраних послова Велике Британије Дејвидом Лемијем. Имамо информацију да су они са тим министром разговарали о ЕУ интеграцијама – рекао је Ковачевић.
Он је навео да тако нешто не улива повјерење, јер звучи као када би неко информисао јавност да је, на примјер, 1993. године са Словенијом разговарао о проришењу Југославије!?
– Дакле, са земљом која је јавно водила кампању против ЕУ, која је имала референдум и напустила ЕУ, да говорите о ЕУ интеграцијама не дјелује као нешто чему треба максимално да се вјерује и нешто што је поуздано. И то буду одређене сумње, из тог разлога и сада потивамо представнике опозиције нека отворено кажу о чему су разговарали са министром иностраних послова и да ли су разговарали можда о овом питању – рекао је Ковачевић.
Ковачевић је, одговарајући на питања, рекао да не постоји званична понуда било кога према Американцима када је ријеч о мигрантима, те навео да постоји само изјава у којој је предсједник Српске рекао да постоји велика разлика између оних миграната који жели да пошаље Велика Британија и САД, гдје се ради о другој врсти људи који нису исламисти и припадници терористичких организација.
– Ту је велика разлика. Међутим, оно што је исто тако евидентирано као један од покушаја јесте да смо имали представнике опозиције који су тражили да се ту ставе и САД. САД нису стављале БиХ у било који контекст, Велика Британија јесте – рекао је Ковачевић.
03/07/2025
01/07/2025
30/06/2025
Коментари
Пошаљи коментар