25/12/2023
Саговорници су размијенили мишљење о могућностима повратка имовине Српске православне цркве у Сарајеву, наводи се у саопштењу из Кабинета замјеника предсједавајуће Савјета министара.
– Изузетно је забрињавајуће што Сарајево и данас ћути на овај горући проблем, те што градске и кантоналне власти користе имовину одузету од Српске православне цркве. Огроман проблем је чињеница да од органа власти у Сарајеву не постоје иницијативе, нити потенцирања да Српској православној цркви врате одузету имовину – упозорио је Кошарац.
На састанку у сједишту Митрополије дабробосанске у Сарајеву разговарано је и о реализацији пројеката које је Српска православна црква кандидовала према Савјету министара, с фокусом на пројекте у дабробосанској митрополији, те о будућим плановима у вези са изградњом Саборног храма у Источном Сарајеву.
Кошарац и митрополит Хризостом разговарали су и о актуелним политичким темама и положају српског народа, указујући на важност очувања уставног капацитета Републике Српске.
– Политика Републике Српске је политика мира и стабилности, те досљедне примјене Дејтонског споразума. Инсистирамо на унутрашњем договору два ентитета и три конститутивна народа, без међународног интервенционизма и наметања рјешења. Нажалост, у БиХ је евидентан малигни утицај дијела западних земаља, што је нама потпуно неприхваљиво – поручио је Кошарац.
Он је поновио да Република Српска не признаје Кристијана Шмита јер нема легитимитет високог представника и није именован у складу са Анексом 10 Дејтонског споразума.
Кошарац је упозорио на чињеницу да се српски народ у БиХ данас сусреће са бројним изазовима и притисцима дијела западних земаља и нелегитимног високог представника Шмита, који желе да узурпирају имовину Републике Српске и угрозе права српског народа.
– У прилог томе најбоље свједочи судски процес који се под патронатом америчког амбасадора Мајкла Марфија и нелегитимног Кристијана Шмита води против легитимно и народном вољом изабраног предсједника Републике Српске Милорада Додика, као и чињеница да нам оспоравају обиљежавање 9. јануара, Дана Републике Српске – додао је Кошарац.
Саговорници су оцијенили да је кључно питање да српски народ остане окупљен око Републике Српске и политика предсједника Додика у очувању и заштити интереса српског народа.
Такође, Кошарац и митрополит Хризостом упутили су позив свим грађанима Српске да достојанствено, у заједништву и миру обиљеже 9. јануар, Дан Републике Српске.
14/01/2025
12/01/2025