НОВОСТИ

ЦИК: ПДП кажњен са 15.000 КМ због преурањене кампање и злоупотребе ресурса |

Тања Палачковић је била члан Комисије за ванредни попис у Градском гробљу |

У Теслић уложено 37,5 милиона КМ, плус 11 милиона од ИРБ-а |

Додик: Уставни суд БиХ жели да уруши статус Српске; Од 2011. године припремају оквир везан за имовину |

Шеранић: Наставак развоја увођењем нове процедуре у кардиологији у Бијељини |

Јокић поднио кривичну пријаву: Станивуковић је одређеним поступцима сахранио свој мандат |

Тадић: Конаковић хтио да “поправи штету” па признао да су у процес против Додика уплетени странци |

Мастиловић: Историјски је оправдано да Пале буду пријестоница Републике Српске |

Ђајић: Грађанима Бањалуке треба стручан, одговоран и образован градоначелник; Не можете их два пута преварити на исту финту |

Егић: Бранећи своја огњишта и земљу, српски борци су 18. и 19. септембра 1995. учинили много |

Mora se skinuti nametnuta hipoteka

26/04/2021

Spomenik srpskim žrtvama u Sarajevu na Vracama mora biti izgrađen kako bi se međunarodna javnost upoznala o stradanju Srba tokom proteklog rata u BiH i sa srpskog naroda skinula neopravdano nametnuta hipoteka da je zločinački, jer su sarajevski Srbi bili nevine žrtve bošnjačkih ekstremista i dijela međunarodne zajednice, rekao je danas Srni predsjednik Odbora za zaštitu Srba u Federaciji Đorđe Radanović.

Spomenik

Spomenik srpskim žrtvama

Radanović je kao pri korak istakao podizanje adekvatang spomenika za nevino ubijene civile u Sarajevu koje je kontrolisala bošnjačka takozvana Armija BiH, posebno radi porodica nevinih civila, ali i svjetske javnosti.

“Spomenik mora biti lokacijski dostupan svjetskoj javnosti, ne možemo nastavljati autistični pristup da su pravda i istina na našoj strani i da nas ne zanima hoće li se za istinu znati u svijetu. Moramo svijetu objasniti šta se dešavalo u ratu. Moramo skidati neopravdanu nametnutu hipoteku da smo mi zločinci”, poručio je Radanović.

On je istakao da je zato bitno da spomenik srpskim žrtvama bude na Vracama, gdje prolaze brojni turisti.

Radanović je podsjetio da će uskoro biti punih 25 godina od kako je počeo egzodus Srba iz Sarajeva, te da upravo zbog toga svijetu treba objasniti da su Bošnjaci, na njima svojstvene perfidne načine, suptilno slali poruke da Srbi treba da se isele iz ovog grada, u kojem danas skoro da ih i nema, ali ni Hrvata.

“Kao član delegacija Srba iz FBiH razgovarao sam sa predstavnicima ambasada u BiH, sa šefovima misija OEBS i EU, šefovima misija država koje su stalne članice Savjeta bezbjednosti UN i došao sam do zaključka da je bošnjačka politička elita mnogo bolje pristupila poslu da stranim diplomatama objasni njihovu istinu u ratu u BiH, sa naglaskom na Sarajevo”, naveo je Radanović.

On je upozorio da je gotovo cjelokupno osoblje ambasada i međunarodnih organizacija u BiH popunjeno bošnjačkim službenicima, koji i formalno i neformalno, diplomatama serviraju svoju istinu o ratu u BiH.

Prema njegovim riječima, srpski zvaničnici nisu se baš mnogo potrudili da diplomatsko-konzularnim predstavnicima iznesu činjenice i istinu o stradanju Srba u BiH, naročito o stradanju Srba u dijelu Sarajeva koje je kontrolisala takozvana bošnjačka Armija BiH.

“Strane diplomate koje dođu da službuju u BiH svakodnevno su okruženi bošnjačkim službenicima koji im objašnjavaju da su Srbi došli i opkolili Sarajevo, ubijali djecu i nemoćne, razarali grad, palili i rušili kulturno istorijske spomenike. Niko nikada nije predstavio činjenice šta se dešavalo sa Srbima u dijelu grada koji je kontrolisala bošnjačka tzv. Armija BiH”, naglasio je predsjednik Odbora za zaštitu Srba u FBiH.

Radanović je podsjetio da već duže vrijeme u medijima govori o stradanju sarajevskih Srba.

“Sarajevo je grad u kojem su Srbi imali značajnu ulogu u privrednom društvenom i kulturnom stvaranju grada. Sarajevo je bilo grad koji su Srbi osjećali kao svoj grad. Nakon sarajevskog atentata 1914. godine počinje teror nad sarajevskim Srbima. Ubijanja, internacije, hapšenja svih viđenijih Srba u sarajevskoj dolini. Austrougarske vlasti su Srbe smatrale remetilačkim faktorom, faktorom koji može dovesti u pitanje austrijsku vlast”, rekao je on.

Radanović je podsjetio da novi pogrom nad sarajevskim Srbima počinje 1941. godine, kada Bošnjaci i Hrvati u Sarajevu masovno pristupaju vojsci i vlastima Nezavisne Države Hrvatske.

“Za Srbe i Jevreje u Sarajevu nastupa vrijeme genocida, a na Vracama iznad Sarajeva, u prostoru bivše austrijske kasarne, počinju egzekucije, svakodnevna ubijanja Srba i Jevreja. Sarajevski Srbi su iz Drugog svjetskog rata izašli osakaćeni, gotovo prepolovljeni”, istakao je Radanović.

Prema njegovim riječima, i u posljednjem građanskom ratu u BiH, Srbi koji su ostali da žive u dijelu Sarajeva koju je kontrolisala takozvana Armija BiH, su ubijani, odvođeni u zatvore, na kopanje rovova, nakon kopanja rovova su odvođeni do mjesta egzekucije, ili u neki od sarajevskih logora za Srbe.

Prema podacima iz knjige “Knjiga mrtvih Srba Sarajeva 1992-1995”, koju je objavio Centar za istraživanje zločina nad srpskim narodom i koju potpisuje profesor Milivoje Ivanišević, 860 Srba iz Sarajeva se još vodi kao nestalo, za njih se sudbina ne zna, iako je riječ o Srbima koji su nestali na teritoriji pod kontrolom takozvane Armije BiH.

“Za njih spomenika nema. Kao što nema spomenika ni za nevine civile srpske nacionalnosti koji su ubijeni snajperima i granatama u dijelu Sarajeva koji je kontrolisala Vojska Republike Srpske, na primjer Grbavica ili Nedžarići, Vogošća, Ilijaš, Ilidža, Hadžići”, istakao je Radanović.

On je podsjetio na zloslutne riječi ratnog muslimanskog lidera Alije Izetbegovića koji je u vrijeme egzodusa sarajevskih Srba rekao da “mogu ostati oni koji nisu okrvavili ruke i nisu učestvovali u `pobuni`”, što implicira da su tada u Sarajevu mogli da ostanu samo srpske žene i djece, bez ikakvih garancija za njihovu sudbinu.

Radanović je naveo da je na prostoru sadašnjeg kantona Sarajevo, prema izvještaju Ombudsmena BiH, po popisu 1991. živjelo je 133.965 Srba. Na prostoru Sarajeva je živjelo i 55.499 Jugoslovena.

Pretpostavka je da su se Bošnjaci i Srbi u Sarajevu u sličnim procentima izjašnjavali kao Jugosloveni, pa je ovih 55.499 Jugoslovena u suštini po 20.000 Srba i Bošnjaka, a ostatak su mješoviti brakovi i oni su se deklarisali kao Jugosloveni.

Ukupno je Srba na teritoriji sadašnjeg kantona Sarajevo živjelo 153.965.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, na popisu iz 2013. godine u kantonu Sarajevo je popisano 13.300 Srba.

“Danas, 2021. godine Srba u Sarajevu nema više od 8.500. U Sarajevu su bile 152 ulice koje su nosile ime po Srbima. Uklonjene su, nema ih. Škole i ustanove koje su nosile srpska imena su, takođe, uklonjene. Zbog svega ovoga sarajevski Srbi moraju podići spomenik na Vracama, kakav zaslužuje stravična sudbina sarajevskih Srba”, rekao je Radanović.

On je pojasnio da je mana sadašnjeg spomen-kompleksa na Vracama to što nema popisanih Srba ubijenih i nestalih sa područja Ilidže, Ilijaša, Vogošće, Hadžića, Pala i Trnova i sve ono što je formalno predstavljalo grad Sarajevo do 1992. godine

Prema njegovom mišljenju, Srbi moraju podići spomenik nevino ubijenim Srbima u Sarajevu tokom prošlog vijeka i radi porodica koje još traže kosti svojih najbližih, kao i da spomenik treba da sadrži tekst, na ćirilici i engleskom jeziku, ko je ubijao Srbe u Sarajevu, čija vojska, ko su bili pripadnici te vojske.

“Ovaj spomenik mora biti na pravom mjestu i adekvatan, upečatljiv, mora imati prepoznatljivost. Vraca su pravo mjesto, jer je nad sarajevskim Srbima počinjen i kulturocid”, naveo je predsjednik Odbora za zaštitu Srba u FBiH.

Radanović je ukazao na činjenicu da danas u sarajevskim kantonalnim institucijama, od ukupno 800 zaposlenih radi samo 15 Srba, te da je u sarajevskim opštinama samo jedan odsto zaposlenih iz reda srpske nacionalnosti.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести