09/09/2024
– Одсјечене српске главе нису биле довољан аргумент да се правосуђе овим бави – рекао је Нуждић, коментаришући то што што бројни осумњичени за ратне злочине над Србима у Возући нису процесуирани.
Он је подсјетио да је Хашки трибунал осудио команданта Главног штаба такозване Армије БиХ Расима Делића на три године, а Суд БиХ команданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиба Махмуљина на осам година.
– Махмуљин је и ову казну избјегао, а видимо да институције на нивоу БиХ и овдје показују немоћ или не желе да предузму било шта да га приведу лицу правде – нагласио је Нуждић.
Према његовим ријечима, када се остане нијем на овакве злочине, нимало не чуди поновна појава екстремизма и фундаментализма, те се из БиХ и данас регрутују фанатици који ратују по разним иностраним ратиштима и чине злочине по многим европским градовима, као што су радили Србима.
Нуждић је истакао да данас лицемјерно многи упозоравају на опасност од радикалног исламизма, а када су српске главе и животи били у питању остајали су нијеми.
– Управо у овоме лежи суштина сутрашњег обиљежавања марша `Стазама егзодуса` како никада не би заборавили ове жртве. Како би изнова указали да је Озрен отета српска земља, о чему свједоче средњевјековни манастири – истакао је Нуждић.
Он је нагласио да институције Српске треба да документују све о својим жртвама како би увид у све имале будуће генерације, јер правосудне институције БиХ неће задовољити правду.
Традиционални марш “Стазама егзодуса”, којим се симобилично подсјећа на 1995. годину када је српско становништво Возуће и ширег окружења протјерано из својих домова, биће одржан сутра, најављено је из Завичајног удружења Завидовићана са сједиштем у Добоју.
Срби из Возуће протјерани су са вјековних огњишта у офанзиви такозване Армије БиХ под називима “Ураган”, “Фарз” и “Бадр ел Босна”.
Масовно страдање Возућана догодило се од 10. до 24. септембра 1995. године усљед офанзиве 23.000 муслиманских војника Другог и Трећег корпуса такозване Армије БиХ и одреда “Ел муџахедин”, те НАТО бомбардовања потпомогнутог њиховим јединицама за брза дејства, као и пакистанског контингента међународних мировних снага.
Тада је спаљено више од 30 српских села, протјерано 1.920 српских породица са 7.680 чланова, убијено 459 бораца Војске Републике Српске и цивила, док се за већим бројем још трага.
Падом Возуће, окончано је етничко чишћење и протјеривање Срба са подручја зеничке регије, започето 1992. године.
Вијести из исте рубрике
08/10/2024