01/09/2024
Представници српске дијаспоре обавезали су се да ће у земљама у којима живе радити на пласирању истине и свједочити о злочинима над српским народом на Косову и Метохији. Залагаће се да се обезбиједи мир, безбједност и право на личну својину за Србе и све друге угњетаване националне заједнице на територији под привременом контролом власти у Приштини.
– Порука је да свуда гдје год можемо имамо у виду да је важније од свих тих подјела државно јединство када је ријеч о националним питањима – нагласио је Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Србије.
Наглашено је да је Србија увијек била јака само онолико колико је јединствена и да је у периоду изазова, искушења и највећих притисака, најважније национално јединство.
– Мислим да су најважнији односи са регионом, посебно са Републиком Српском, ми који живимо у иностранству можда ни немамо право да кажемо какве проблеме имамо, с обзиром какве проблеме имају наши сународници и у Српској , Хрватској, а посебно на Косову и Метохији – рекао је Властимир Видић, представник дијаспоре Минхен.
Срби из Републике Српске и Србије су један народ гдје год да се налазе, сматрају њихови представници из Аустрије и Њемачке. Процјене су да само у ове двије земље живи више од милион и 200 хиљада Срба.
– Дрина није граница. Ми Републику Српску и Србију сматрамо матицом и тако је и називамо. Тако да свако ко тај наравив погрешно користи не размишља добро – рекао је Александар Саша Станковић, представник српске дијаспоре у Бечу.
Божидар Вучуревић, генерални конзул Србије у Минхену, каже да је српска дијаспора у Њамчкој веома јака и организована.
-Они имају своја удружења, клубове, најбоље и најљепше је што имамо српску допунску школу она је најјача и најразвијенија у Њемачкој – истакао је Вучуревић.
У Словенији живи и до 180.000 Срба који нису признати као национална мањина и не остварају ни своја политичка и културна права.
– Према попису 2002. године 38.000 се изјаснило као Срби, 48.000 као припадници православне вјере, око 140.000 није се изјаснио ни као вјерска ни као национална припадност – истакао је Крсто Шућур, представник Срба Словенија.
Указано је и да су српски језик, ћириличко писмо, српска историја, култура и традиција, симболи српског народа и да је неопходно јачање патриотског духа и осјећаја припадности међу младима.
– Наше везе са матицом су сјајне. Грчка није далеко од наше земље, то су двије православне земље – поручила је Катарина Божанић, предсјецница Удружења Срба “Бијели Крин” Грчка.
– Ово је одлична манифестација која доприноси ширењу братских веза и много ће тога да допринесе. Ову енергију и идеје, много ће да значи не само нама него и свим друштвима – рекао је Миодраг Хрњез Љумо, предсједник Завичајног клуба “Освит” Билећа.
Наглашено је да је скуп “Јединство и снага – Србија” увод у мјесец обиљежавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе у дијаспори.
06/10/2024