07/09/2024
Тада осмогодишњи Марко Гојковић и његова цијела породица одведени су у логор. Од њих 11, из сигурних канџи смрти побјегло је четворо. И то само захваљујући Дијани Будисављевић. Гојковић каже ни деценијама послије неке ране се нису зацијелиле.
„Ја и најстарији брат смо били заједно. Човјек који је купио дјецу мртву и који нису могли ходати, купио је на гомилу и ја сам био изнемогао, бацио је и мене на гомилу. Брат ме примијетио и узео са гомиле мртве дјеце“, присјећа се Марко.
Предсједник Српске положио вијенац у Јасеновцу и одао почаст свим страдалим
Сваки Србин у Јасеновцу изгубио је неког свог.
„Овдје су страдали родитељи моје мајке, ако је вјеровати књигама црквеним они су тада имали по 70 година. Ја се сада питам, коме су они могли да сметају? То су били само цивили, моја мајка је остала без иког. Кућа је спаљена, а њена рођена сестра је била у збјегу и њена рођена сестра се породила у збјегу“, прича Зоран Србић.
Срби су, иако страдали, побиједили, васкрсли и они се као такви враћају овдје – порука је из Јасеновца. Народ у Српској је чувар јасеновачког завјета.
„Она и чува највише, али мора још много више јер је ту народ који је највише страдао, страдао је народ и у Славонији, Кордуну и Банији, али она нема више ту моћ коју данас има босанска Крајина, поготово Република Српска“, поручио је Његово преосвештенство епископ пакрачко-славноски Јован.
Молитвена прослава – чувати сјећање на јасеновачку српску голготу
Историја је учитељица живота, али смо често понављачи. Срби су страдалнички народ и највише су пропатили у двадесетом вијеку. Србија и Српска су гарант нашег опстанка, како се страхоте више никад не би поновиле.
„Да их се сјећамо, да се молимо Богу за њихове душе и што је најважније да културу сјећања, наше патње и наша страдања преносимо на млађе генерације, да оне млађе генерације знају шта се овдје заиста десило и да знају пуну истину, а пуна истина је да се за вријеме Другог свјетског рата на просторима НДХ десио геноцид над српским народом“, рекао је Радан Остојић, предсједник Борачке организације Републике Српске.
„Нажалост историја се поновила и током деведесетих година, али овог пута били смо спремнији и оно што треба да поменемо да је Војска Републике Српске и Полиција Републике Српске спријечила само нови геноцид који је почињен над Србима како у Хрватској, тако и у БиХ“, каже Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
У фабрици смрти убијено је више од пола милиона Срба. Његовати културу сјећања на Свете новомученике јасеновачке и млађим нараштајима оставити у аманет слободу за коју су они пострадали, порука је званичника.
„Велики погром, велики логор, преко петсто хиљада Срба убијених овдје, укупно 700 хиљада жртава, овдје се данас обиљежавају новомученици јасеновачки и то је нешто што је Црква учинила да се памти кроз историју“, поручује предсједник Српске Милорад Додик.
„Овакве страшне догађаје и људе који су страдали за слободу никада не треба заборавити. Морамо се ових жртава сјећати заувијек“, рекао је Аалександар Нуризаде, руски амбасадор у Хрватској.
Јасеновац је српска голгота, а тишина на том тлу је најгласнија. Животе који су овдје мучки угашени, нико са сигурношћу не може да преброји. Мјесто гдје су усташе чиниле монструозне злочине, мјесто је молитве. О злочинима, порука је из Јасеновца, не смије да се ћути како жртве никада не би биле заборављене.
08/11/2024
The comments are closed.
Патриоте Српске | Srbi su nebeski narod
26/09/2024[…] […]