07/11/2024
– Очекиван је већи фокус на билатералне односе који би унаприједили сарадњу на економском плану, као и правичнији приступ у којем ће се локални лидери подржати да сами одлучују о будућности своје земље и свог народа, без наметања и у складу са својим вриједностима и традицијом. Република Српска и САД имају много заједничких циљева те се надамо искреном поштовању и партнерству у односима са будућом америчком администрацијом – навела је Телић.
Она указује да је била значајна подршка Српске заједнице новоизабраном предсједнику Доналду Трампу, наводећи да је то урадио и предсједник Републике Српске Милорад Додик, који по њеним ријечима ужива велико повјерење и подршку међу Србима у САД-у због отворене и искрене политике усмјерене искључиво на заштиту интереса српског народа.
– Управо због тога Срби вјерују да би Трампов повратак донио промјене у правцу српских интереса, смањења уплитања у међународне сукобе, што би користило и стабилизацији Балкана – истакла је Телићева за Срну.
Сматра и да би политика Трампа, која је усмјерена на економију, могла позитивно утицати на српско-америчке односе.
– То је правац који Срби желе да виде у политици. У ноћи проглашења побједе, угледни представници српске дијаспоре у САД-у су се придружили слављу у Трамповом штабу, што довољно говори о напорима које је српска дијаспора учинила у предизборном процесу, мобилисана и посвећена као никада раније – истакла је Телићева.
Телићева сматра да ће се Трамп посветити као и у претходном мандату, рјешавању унутрашњих проблема, те да би његов приступ Балкану могао бити без дубоких дипломатских интервенција, гдје се фокус ставља на економски развој и дијалог, уз минималан амерички интервенционизам и рјешавање регионалних питања уз помоћ европских структура.
– Очекујемо да ће Трамп наставити с приступом који се фокусира на смањење америчког ангажмана у међународним организацијама и инсистирање на томе да савезници попут НАТО повећају своје доприносе. У односу на Русију и Кину, могућ је наставак оштријег тона, али у исто вријеме и прагматичан приступ заснован на директним интересима САД-а. Може доћи до већег фокуса на трговинске споразуме и билатералне аранжмане који би више одговарали америчким економским интересима – сматра Телић.
Наводи да се Трамп већ раније изјаснио против америчког ангажмана у страним сукобима, и за смањење војне подршке, а како би се фокусирали на унутрашње приоритете и смањење трошкова за САД.
Она каже да тренутно није забиљежен већи постизборни немир након предсједничких избора, али и да постоји појачано присуство безбједносних снага с циљем мирне транзиције.
Коментари
Пошаљи коментар