НОВОСТИ

Станковић: Српска у пуном обиму располаже својом имовином

13/01/2025

Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове доказала је у случају покушаја отимања имовине у општини Источна Илиџа да Република Српска у пуном обиму располаже својом имовином и да је неприкосновено власништво Српске, изјавио је директор Управе Драган Станковић.

Станковић је подсјетио да се РУГИПП сусрео са покушајем отимања имовине у општини Источна Илиџа, те истакао да су изашли на терен и, заједно са Првобранилаштвом и Инспекторатом Српске, спријечили проширење Аеродрома Сарајево на територију Републике.

 

– Нису имали ријешене имовинско-правне односе, као ни грађевинску дозволу издату од надлежног министарства Српске. То је био случај у којем смо доказали да Република Српска у пуном обиму располаже својом имовином и да је она неприкосновено власништво Републике Српске – поручио је Станковић за Срну.

 

Он је додао да је иза Републичке управе био изазован и захтјеван период, али да је успјела да одговори на адекватан начин, као и да је у складу са материјалним прописима којима је уређена област непокретности на територији Српске укинула друштвену својину и претворила изведена права, и то право управљања, коришћења и располагања у право својине у корист носилаца јавне својине Републике.

 

Говорећи о циљевима Управе у 2025. години, Станковић је истакао да су ови циљеви обухваћени планом послова премјера и оснивања катастра непокретности који је усвојила Влада Српске, а којим су предвиђени послови имплементације развојних програма за основне геодетске радове, премјер и одржавање постојећих катастарских евиденција и катастра комуналних уређаја, картографије и одржавање информационог и геоинформационог система.

 

Планом су, како је рекао, предвиђени и послови инфраструктуре геопросторних података, имовинско-правни послови, модернизација прописа из области премјере, катастра и имовинско-правне области, управљање људским ресурсима, унутрашња и вањска комуникација, те е-Управа.

 

– У 2025. години у плану је и да се изврше геодетско-технички радови и рјешавање имовинско-правних односа у поступку експропријације непокретности за потребе изградње капиталних објеката од посебног и општег интереса за Републику Српску – навео је Станковић, те додао да је планиран и катастарски премјер катастарске општине Прњавор на територији града Прњавор, премјер непремјерених дијелова општине Невесиње, наставак нивелманских мјерења, те оснивање јединствене евиденције катастра непокретности на територији Републике.

 

Једна од активности биће и успостављање система масовне процјене вриједности непокретности у 11 општина и градова – Лакташи, Бањалука, Приједор, Козарска Дубица, Нови Град, Градишка, Источно Сарајево, Србац, Требиње, Мркоњић Град и Прњавор, а планирано је и да се изврши дигитализација аналогних катастарских планова за дио територије Републике Српске како би се сви подаци превели у дигитални облик.

 

Станковић је навео и да су у плану радови на изради софтвера за катастар водова и унос података овог катастра у базу катастра водова.

 

Он је рекао и да ће Република Српска бити домаћин другог сабора геодета Србије и Српске, те подсјетио да је РУГИПП први пут учествовао у свечаном дефилеу поводом Дана Републике Српске – 9. јануара, са ешалоном од 50 запослених.

 

Станковић је нагласио да РУГИПП има изузетно добру сарадњу са републичким институцијама, Владом и Правобранилаштвом Српске, што се, како је рекао, види у реализацији капиталних пројеката од општег интереса за Републику која се завршава у законом дефинисаним роковима.

 

– Ту, прије свега, мислим на експропријацију за потребе изградње ауто-путева, гасовода, аеродрома у Требињу и другим развојним пројектима – закључио је Станковић.

 

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести