26/12/2024
Писмо предсјендика НСРС Стевандића објављујемо у цијелости:
Као предсједник Народне Скупштине Републике Српске, најважнијег законодавног органа у Републици, који има обавезу да штити Републику Српску, доноси законе, закључке или ставове, а у циљу истинитог информисања јавности и спречавања ескалације негативних догађаја, упућујем јавни одговор на оглашавање амбасада земаља Квинте, представника НАТО-а и канцеларије Делегације ЕУ у БиХ.
Поштоване екселенције,
Изражавам захвалност на Вашем саопштењу и на континуираној пажњи коју посвећујете Републици Српској и Босни и Херцеговини. Ипак, морам примијетити одређени тон и формулације у вашем обраћању који су, уз дужно поштовање, помало неуобичајени за дипломатски дискурс. Наиме, интерпретација закључака Народне скупштине Републике Српске као „озбиљне пријетње уставном поретку“ објективно је претјерана, као што су то и медијско-пропагандни спинови о сецесији који су претходили сједници, с обзиром на то да се Закључци темеље на очувању правног поретка БиХ, достојанства и легитимног права на демократско изражавање. Сматрам да је овај аспект важно ставити у шири контекст.
Термин који доминира вашим саопштењем – „покоравање“ – отвара низ питања. Није ли управо слобода изражавања, која је темељ демократских принципа, један од стубова вриједности које сви дијелимо? Наравно, јасно је да конвенције о „покоравању“ нису дио модерног политичког рјечника, осим у контексту тоталитарних система које, надам се, сви колективно осуђујемо. Допуштам могућност да је Ваш став добронамјеран, али дозволите ми да изразим забринутост да инсистирање на „примату“ и „покоравању“ може бити интерпретирано као покушај сужавања простора за легитимну расправу.
Историјски гледано, моја породица и многи грађани Републике Српске највећим дјелом припадници српског народа су били суочени са страшним посљедицама и злочинима управо због одбијања покоравања. Наши преци су платили високу цијену у борби за достојанство и слободу, и тај дух непокорности дубоко је укоријењен у наш идентитет. Иако лично тежим прагматичним рјешењима и компромисима, достојанство је вриједност коју не могу, нити желим жртвовати, чак ни у име тренутне користи. Мој дјед је одведен у Концентрациони логор Маутхаузен због тога, заједно са стотинама хиљада Срба антифашиста.
Ваше саопштење одражава озбиљан тон и одлучност, што је разумљиво с обзиром на изазове с којима се БиХ суочава. Међутим, такав приступ, који укључује имплицитну пријетњу политичким блокадама и антидејтонским квалификацијама, може бити контрапродуктиван. Зар није улога дипломатије да изграђује мостове и ствара простор за дијалог, умјесто да додатно поларизује друштво које већ носи тежак терет историјских подјела?
На крају, дозволите ми да нагласим спремност на сарадњу и конструктиван дијалог. Заједнички циљеви – мир, стабилност и европска будућност Босне и Херцеговине – захтијевају узајамно поштовање и разумијевање. Надам се да ћете мој тон препознати као израз жеље за продуктивнијом и мање конфронтирајућом комуникацијом. Без жеље да држим предавање молим Вас да разумијете да земље које немају заједничке вриједности ријетко опстану.
Искрено мислим да се ваша агресивна подршка изградњи бошњачког идентитета који искориштава евроатлантске интеграције супростављајући их правима Републике Српске, не може наставити градити негирајући српски јер то доводи до конфронтације а не заједништва. Наравно да разумијем и геополитичку конфронтацију и покушај да се нама Србима из Српске нацрта руска застава како би они који су против ње добили алиби за кршење устава на нашу штету и друштвену деструкцију, иако ми објективно не мрзећи заставу БиХ, најрадије и углавном користимо своју, којој смо вјековима одани. То је заправо наш став и право да останемо неутрални и независни задржавајући своја уставна и општа права не угрожавајући било који народ или грађанина али и чувајући мир у БиХ – наводи се у писму предсједника НСРС Стевандића.
21/12/2024
Коментари
Пошаљи коментар