НОВОСТИ

Vlada Srbije će da poveća učešće u finansiranju Andrićevog instituta

18/05/2021

Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević i ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Branko Ružić dogovorili su se danas u Istočnom Sarajevu da Vlada Srbije poveća svoje učešće u finansiranju Andrićevog naučnoistraživačkog instituta u Višegradu.

 

Ministri Srđan Rajčević i Branko Ružić

Rajčević je rekao novinarima da je Ružić predložio da se učešće Vlade Srbije u odnosu na naučnoistraživački institut Andrićgrad poveća, a detalje će dalje dogovoriti u bilateralnim susretima između njih dvojice i stručnih službi ministarstava.

 

On je istakao da su nakon zajedničke sjednice vlada Republike Srpske i Srbije, njih dvojica tokom bilateralnih razgovora došli do novih ideja za saradnju.

 

“Dogovorili smo se da postepeno dođemo do potpune kompatibilnosti i sistema finansiranja naučnoistraživačke djelatnosti kako u Srbiji, tako i u Republici Srpskoj, a to bi onda postepeno vodilo do zajedničkog finansiranja kroz kreiranje jednog zajedničkog fonda za finansiranje naučnoistraživačke djelatnosti”, istakao je Rajčević.

 

On je podsjetio da ova dva resorna ministarstva imaju plodonosnu saradnju koja se ogleda i finansiranjem takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju, koje traje već 14. godinu i po istom modelu planiraju da kroz ovaj potpuni sistem kompatibilnosti dođu do momenta kada će moći zajedno da finansiraju naučnoistraživačke projekte.

 

Rajčević je istakao da su razgovarali i o onome što se trenutno radi u Republici Srpskoj na razvoju nauke, tehnologije i istraživanja kroz osnivanje naučnotehnološkog parka u Banjaluci , prve institucije takve vrste u Srpskoj koja bi trebala da bude smještena u okviru Studentskog kampusa Univerziteta u Banjaluci.

 

On je rekao da su razgovarali i o tome kako u Republici Srpskoj može da se iskoristi “Nou hau” koji već postoji u Srbiji, koja je postigla fantastičan stepen razvoja nauke i istraživanja i ulaganja u informaciono-komunikacione tehnologije.

Prema njegovim riječima, to su sve neke prakse i iskustva koje namjeravaju da koriste u Republici Srpskoj.

 

“Kroz razgovore smo došli do jedinstvenog cilja, koji treba da bude što više uniformisan i jedinstven naučnoistraživački i obrazovni prostor koji postepeno treba da se razvija na relaciji Beograd-Banjaluka, odnosno Republika Srpska – Srbija i gledaćemo da kroz sve nadležnosti oba ministarstva što više ulažemo u one aktivnosti koje su pod nadležnosti ova dva ministarstva i po mogućnosti da to bude zajedničko ulaganje”, naglasio je Rajčević..

 

Ružić je rekao da je istaknuto niz dragocjenih tema na polju saradnje naučnoistraživačkog rada, razmjene pozitivnih iskustava, asistiranja Srbije u realizaciji važnih projekata, poput projekta naučnotehniloškog parka u Banjaluci imajući u vidu da je Srbija sa četiri naučno-tehnološka parka uspjela da napravi krupan iskorak na polju, ne samo naučno i tehnološkog razvoja, nego i na polju ostanka mladih naučnika i stručnjaka u Srbiji.

 

“Očekujem da se jedan takav model primjenjen u Republici Srbiji odrazi na mlade stručnjake”, rekao je on.

 

Ružić je istakao da su razgovarali i o tradicionalnom takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju gdje bilježe krupne korake naprijed.

 

On je naglasio da je želja u Vladi Srbije da sagledaju mogućnosti da se praktično Andrićev institut u Višegradu potpomogne u segmentu projektnog finansiranja od

Vlade i Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja i da je na tom polju pronađen zajednički imenitelj.

 

“Smatram da ćemo jednom dinamičnijom komunikacijom doći do realizacije mnogih važnih elemenata koji su već bili inkorporirani u neke ranije sporazume”, rekao je on.

 

“Svjesni smo da je prethodna godina bila veoma zahtjevna sa aspekta borbe protiv virusa korona, ali smatra da to ne smije biti alibi za nas koji želimo da ne samo specijalne veze, nego rekao bi iskrene i bratske veze u svim sferama društvenog bitisanja, a naročito na polju nauke, tehnološkog razvoja, visokog obrazovanja svakako i prosvjete unaprijedimo i dovedemo da najvećeg mogućeg nivoa”, istakao je on.

 

Ružić se nada da će Srbija do kraja godine uspjeti da pomogne opremanje 500 do 1.000 digitalnih učionica u Republici Srpskoj, jer je važno da se digitalizacija ne sagledava isključivo kao naučnotehnološki proces, već kao jedan društveni proces.

 

Prema njegovim riječima, upravo je pandemija virusa korona pokazala koliko je važna digitalizacija, i koliko je dragocjena da se koristi kao alat u olakšavanju života svih ljudi ali i mnogih procesa, a najvažniji je vaspitno-obrazovni proces.

 

On je dodao da je nauka i tehnologija i naučnotehnološki razvoj su jedini kamen temeljac i moto razvoja svakog društva pa takoi u Srbiji i u Republici Srpskoj.

 

“Očekujem intenziviranje realizacije svih ovih tema o kojima smo razgovarali što će biti na dobrobit i Republike Srpske i Srbije i njihovih akademskih zajednica”, poručio je Ružić,

Izvor: SRNA

Остале Вијести