02/04/2025
Врањеш је навео да „бриселска супервизија“, под патронатом Лондона, Берлина и Брисела, предвиђа коалицију бошњачке „тројке“-ХДЗ и пробосанске тројке из Републике Српске.
„Тиме се постиже заобилажење српске изборне воље, проходност закона по налогу ЕУ, нова унитаризација и преношење надлежности под обландом ЕУ-интеграција, одржавање у животу пробосанске тројке из Српске, умањивање аутономије Српске и на крају заобилажење (лидера СНСД-а Милорада) Додика и СНСД-а све до 2026. године“, рекао је Врањеш у Београду на трибини „Српска се брани Уставом“.
Он наглашава да бошњачка „тројка“ прати упутства из Лондона, Берлина и Брисела, и сматра да САД више није ослонац за пројекат централизације БиХ, па се фокус помјера на европске интеграције као нову платформу за преношење надлежности у БиХ.
Према његовим ријечима, очекује се да партнери из Републике Српске буду кооперативни на плану европских интеграција, док ће реформски захтјеви ЕУ значити даље развлашћивање Српске и јачање државности БиХ.
Он је рекао да су им за остварење овог циљ потребни предуслови од којих је један промјена структуре власти на нивоу БиХ, како би обезбиједили проходност одлука и закона по захтјевима ЕУ.
„Све то, навео је Врањеш, треба да буде завршено у овој години како би се резултати видјели прије избора 2026. године, јер ће у супротном „тројка“ доживјети велики пад.
Врањеш каже да ХДЗ и њен лидер Драган Човић слиједе упутства на линији Брисел-Загреб-Мостар, који су им, уколико окрену леђа Додику и СНСД-у, обећали обезбиједити бољу хрватску политичку позицију, прије свега кроз усвајање Изборног закона.
Он је додао да је хрватски премијер Андреј Пленковић увјерио Човића да ће „тројка“ и српска опозиција гласати за Изборни закон у Парламентарној скупштини, те да ће гласови страних судија у крњем Уставном суду БиХ бити на страни Изборног закона, уколико члан Предсједништва Жељко Комшић покрене апелацију.
„Тиме би био усвојен асиметрични избор чланова Предсједништва, што би било прихватљиво и српској опозицији у Парламентарној скупштини БиХ. То све је довољно да Човић направи заокрет у односу са Додиком. ХДЗ сматра да ће се тиме прегласавање и мајоризација Хрвата окончати, што ће довести до великог помирења са Бошњацима и поновног везивања застава у ФБиХ“, сматра Врањеш.
Он је навео да српска опозиција оличена у крхкој коалицији СДС-ПДП и предсједник Листе за правду и ред Небојша Вукановић, посматра ову кризу као прилику да дође на власт, јер посљедња истраживања показују да ове странке доживљавају додатни пад рејтинга и повјерења.
Врањеш је навео да је њихова авантура са „тројком“, у којој треба да одиграју улогу политичких икебана, посљедња сламка за коју се хватају, прије комплетног политичког колапса који им слиједи.
Вукановићев потенцијални избор за министра безбједности у Савјету министара би, каже Врањеш, послужио за кворум у Савјету министара у случају када би министри СНСД-а напустили сједницу због тачака који нису у интересу Српске.
Врањеш је додао и да би њихови посланици у оба дома Парламентарне скупштине БиХ служили да подржавају „европске“ законе које би „тројка“ и ХДЗ усаглашавали, чиме би српска опозиција била дизач руку, које би Лондон, Брисел и Берлин хвалили као европске снаге из Републике Српске.
С друге стране, Врањеш је указао на чињеницу да тај план има одређене мањкавости, јер се занемарује позиција САД, и јер се Брисел, Берлин и Лондон уздају да Америка неће имати интересовања да се укључи у односе у БиХ.
Осим тога, уздају се да ће им САД препустити иницијативу коју ће представити Американцима као убрзање БиХ на европском путу.
„Занемарује се позиција Русије и Кине у Савјету безбједности УН, али и позиција Српске и воља српског народа. Уздају се да ће могуће санкције, затварање државног врха и потенцијално економско гушење, довести српски народ у Српској у ситуацију неће имати избора него да подржи нову платформу иза које стоји пробосанска тројка из Републике Српске“, рекао је Врањеш.
Занемарује се, додао је Врањеш, и позиција СДА и њихових судија Уставног суда БиХ, која у свему види прилику да потопи бошњачку „тројку“ и врати се на велика врата 2026. године.
„Најважније што се занемарује јесте да Република Српска можда већ има спреман одговор на овај сценарио и међународну подршку која ће покварити планирање нове коалиције и њихових европских партнера“, навео је Врањеш.