26/05/2025
– Веома је оптимистична ова порука из Дејтона зато што ће у неком моменту неко морати да се сјети да је једини начин за опстанак БиХ унутрашњи договор, односно консензус онако како је прописано Дејтонским споразумом – рекао је Врањеш.
Он је указао да је позиција САД била веома оријентисана ка интервенцијама самог политичког система и садржаја онога што је Дејтонски мировни споразум, јер су они били ти који су највише подржавали политичке представнике и финансирали свакакве пројекте који су утицали да се ојача ниво БиХ на уштрб ентитета, да би они својом дипломатијом, силом, снагом и новцем постигли оно што нису могли да испреговарају у Дејтону.
– Нису успјели све оно како су замислили, да створе унитарну централизовану државу каква је била идеја. Ових дана први пут чујемо од САД да се они више у то неће мијешати. Они су рекли да не сматрају да би требало да се мијешају у унутрашња питања и позвали су све стране у БиХ да сједну за сто и да унутрашњим дијалогом постигну консезус око будућности БиХ – навео је амбасадор Врањеш.
Врањеш сматра да се сада врши прекомпозиција на глобалном плану када је ријеч о БиХ, с обзиром на то да Русија јасно заговара став по питању високог представника, да Кина, такође, каже да високи представник не треба више да постоји, и да Америка сада поручује да мора постојати унутрашњи договор.
– Бошњаци су најбројнији народ у БиХ и носе највећу одговорност, а они једино позивају на међународне интервенције. Једини они не позивају на дијалог, а чућете позив на дијалог из Републике Српске, из ХДЗ-а, Мостара – истакао је амбасадор Врањеш.
Говорећи о француско-њемачком нон-пејперу за БиХ и оном што је у њему наведено Врањеш је поручио да он само показује злонамјерност Њемачке и Француске према Републици Српској и БиХ јер се нигдје не наводи да унутар БиХ постоји један човјек који је потпуно неименован и који својим одлукама врши реконструкцију политичког система, мијењајући законе и суспендујући Устав.
– Европска комисија је 2019. године у свом мишљењу навела да је употреба бонских овлашћења неспојива са европском будућношћу БиХ. То данас нигдје не помињу – рекао је Врањеш за К1 телевизију.
Врањеш је навео да је све што се тиче француско-њемачког нон-пејпера спорно и додао да је тај документ као имагинарни бројеви у математици, постоји у теорији, али га нема у пракси.
Он је истакао да Дејтонски споразум није само зауставио рат, већ је и креирао комплетан политички систем.
Врањеш је навео да се од момента потписивања Дејтонског мировног споразума до данас Устав није мијењао, осим у случају једног анекса када је ријеч о Брчко дистрикту, док је стварно стање на терену са разним интервенцијама различитих међународних фактора обрнуло ситуацију за 180 степени.
– Ви имате друге институције, већи број министарства, имате комплетан другачији политички систем него што је прописан у Уставу. Сада када неко дође са запада и каже `то је жива материја`, па зашто ви тако не мјењате свој устав ако је то тако живо? То што ми кажемо да се БиХ налази као једина неоколонија на тлу Европе у 21. вијеку, то би требало да буде критика на рачун међународне заједнице – поручио је Врањеш.
17/06/2025
Коментари
Пошаљи коментар